avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters229683

Activitate ContSters229683

Da. Cu toate ca procesul se tine in Pitesti la ultimul domiciliu conjugal, am fost reprezentata de un avocat din Bucuresti tocmai pentru frica de a pierde sau pentru frica de a fi reprezentata de un avocat care sa tina cu el ca in Pitesti nu se stie niciodata. Va multumesc pentru sfat.
Da, sa traiasca si sa se faca mari si cuminti . Eu am o locuinta din fericire in Bucuresti cumparata dinaintea casatoriei. Da si noi avem firma impreuna, inteleg ce vrei sa spui ca si el are salariul declarat de 800 ron BRut. Pensia e ultima noastra grije el a incercat sa ne ia copilul si indemnizatia sa nu ma lase sa intru in maternal. A facut o cerere la tribunal cum ca nu am venituri si nu pot creste copilul :) repet copil in varsta de 2 luni . Da cineva il invata si din pacate asculta fara sa gandeasca.Pacat ca nu putem fi destul de maturi sa oferim copilului toata dragostea de care are nevoie de ambele parti si ne pierdem timpul incercand sa ii demonstram mamei cine suntem noi :). Eu am cautat solutii de intelegere sa il crestem amandoi dar din pacate in acest moment nu este posibil tot ce imi spunea era ca il crestem amandoi , copilul sa locuiasca la el iar eu sa vin in vizita. Sper sa realizeze intr-un moment ulterior ca copilul trebuie crescut de mama si/sau de tata nu decat sa se sbata sa mi-l ia doar ca sa il dea familiei lui sa il creasca. Oricum atunci cand ne este foarte greu, privim copii si uitam de toate probleme si pentru ei trebuie sa fim tari. Sanatate multa.
Am avut lapte decat o luna....acum mananca Nan....
Speram se fie bine.
Multumesc pt raspuns. Nu inteleg cum ar putea demonstra acest lucru. Interesul minorului la o varsta asa frageda ce ar putea fi sa aiba o locuinta stabila cu toate conditiile necesare traiului si mamica sa se ocupe de el.
Buna Ziua,

Sunt mama de 2 luni.
Am depus cererea de divort cu acordul partilor pe data de 27/10/2011 si primul termen este abia in 20 ianuarie 2012. Datorita neintelegerilor cu privire la cresterea minorului in varsta de 2 luni si incercari de a ma priva de dreptul de mama, am depus o ordonanta prezidentiala pt incredintare pe timpul divortului si nu numai, apoi am parasit domiciliul conjugal (aflat in Pitesti) impreuna cu copilul, mutandu-ne in Bucuresti unde am o proprietate dinaintea casatoriei.
Tocmai am vazut ca tatal ne-a depus ordonanta pt stabilire domiciliu minor si maine avem infatisare.
Avem ce sa patim? Ce sanse sunt sa pierd custodia? In cazul in care inca de la nastere se insceneaza ca nu ma ocup de copil. Si din pacate multa lume crede tatal care deseori de fata cu mine povestea la telefon cum ca ar fi singur cu minorul acasa. Exista o lege care te obliga sa locuiesti cu sotul chiar si dupa ce s-a depus divortul cand e clar ca nu va mai intelegeti si orie tip de convietuire impreuna e imposibila?