avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters230095

Activitate ContSters230095

Am tot analizat situatia, intr-adevar mi-am asumat fapta printr-o declaratie scrisa, desigur.
Dar n-am idee ce se va hotara la CP, ce parere aveti?
Am discutat cu diriginta, mi s-a spus ca, daca n-am mentionat numele liceului si desigur personajul principal, inregistrat, este posibil doar scaderea notei la purtare. Din ce mi-a explicat si dânsa, nu sunt in aceeasi situatie ca si ceilalti colegi care au pus-o sa-si evidentieze o parte intima a corpului si cealalta persoana care a hotarat s-o filmeze.
Nu doresc sa fiu sanctionat si-o sa-mi sustin parerea si la consiliul profesoral, deoarece nu pot fi vinovat de fapta unei persoane anume, care nu este in stare sa realizeze ce se intampla in acel moment, pe langa asta este de acord pentru a fi inregistrata. Daca n-ar fi fost de acord de la inceputul situatiei si-n acea clipa si-ar fi gasit o alta ocupatie, colegul respectiv n-ar fi avut niciun motiv sa filmeze.
S-a vazut, dar la cererea profesorilor videoclipul a fost eliminat si nu a fost difuzat de catre nimeni altcineva la TV, deci?
Nu cred ca s-a inteles in totalitate aceasta situatie. Persoana care a fost filmata, nu a avut nimic impotriva. S-a manifestat intr-un mod iesit din comun, din punctul meu de vedere. In cele din urma un anumit coleg a filmat-o. Referitor la fapta ei, in timp ce documentul era pe baza de creare, nu avut nimic de obiectat, din contra s-a amuzat total stiind ca este inregistrata.
Dreptul la intimitate? Daca ea nu s-ar fi manifestat astfel si-ar fi realizat, se presupune ca n-ar fi fost de acord cu acest videoclip si-ar fi iesit din clasa eventual. Am mentionat mai devreme ca nu a avut nimic impotriva, s-a amuzat total, era incantata ca este filmata si-n centrul atentiei. Sunt de parere ca, acel coleg a incalcat regula impusa de liceu, de a nu folosi telefonul in incinta respectiva, pentru a filma. Dar in acelasi timp, consider ca ea are cea mai mare parte din vina, deoarece s-a manifestat intr-un asemenea fel si s-a lasat filmata.
In legatura cu postarea, tocmai de aceea este un SITE PUBLIC, daca nu mentionezi numele personajelor sau liceului, ţinând cont si de postarea videoclipului inafara incintei scolare, nu se considera nicio incalcare...
Bine v-am gasit, am o oarecare nelamurire si doresc cateva pareri, daca sunteti dispusi, desigur.
Daca postezi un anumit videoclip pe un SITE PUBLIC, dintr-o incinta scolara, fara ca persoana respectiva sa mentioneze numele liceului sau diferite detalii despre personajele care au participat la filmare, incalci vre-o regula? Doresc sa mentin, exista o regula impusa de liceu, prin care-ti interzice folosirea telefonului pentru a filma, complet de acord. Spre exemplu, revenind la subiectul principal, sa spunem ca persoana respectiva care a postat videoclipul, nu a filmat in acel moment, ci a primit documentul (filmat) dupa cateva zile.