avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate ela david

Activitate ela david

Buna ziua! O salariata, care s-a intors cu 60 zile mai devreme din concediu crestere copil, beneficiaza de acest stimulent de insertie. Daca schimba angajatorul, pierde acest drept? Ce "pauza" poate avea intre 2 C.I.M, astfel incat sa beneficieze in continuare de stimulent? Multumesc!
Multumesc, d.na Ana ! :)
Am de calculat un concediu medical , pentru sarcina si lauzie, pentru o salariata care a lucrat cu norma partiala de munca, 5 ore/duminca. Venitul brut, pe ultimele 6 luni este: 161+161+161+161+161+136, respectiv suma de 941 lei. Totalul zilelor lucrate este 127 ( peroada aprilie-septembrie, concediul fiind in octombrie 2016.) media zilnica 941/127=7.4
7.4*20 zile(cat a avut luna octombrie)= 148.Aplicand procentul de 85%, am obtinut 148*85%=126 lei.
Apoi, mai scad 99 lei (2681*35%*10,5%), si obtin un net de 27 lei...

Pentru luna noiembrie, pastrez baza de calcul de 941 lei (sunt concedii "in continuare"), noiembrie e avut 21 zile,7.4x21=155 lei; Aplicand procentul de 85% , obtin 132 lei salariul brut, din care iarasi scad 99 lei, si ramane un net de 33 lei..
Este corect?
Multumesc mult pentru raspunsuri.:) Am sa studiez arhiva familiei, sa intru in posesia tuturor informatiilor pe care le-ati cerut, si revin .:)
Nu, nu se percepe niciun fel de taxa.
Ma gandeam, daca exista un subrefugiu , gen: nu-mi dati inapoi terenul expropriat, dati-mi , macar, un loc de parcare, al meu, pe terenul familei mele...Pot? :D
Tot legat de parcare...
Langa casa mea, pe toata lungimea ei, se afla o parcare...publica(teren expropriat familiei mele, in anii comunismului, si nerestituit de primarie, pe motiv ca e...de trecere..)Am vreo posibilitate legala sa "ma fac stapana" pe un loc de parcare ? (se pot parca 5 masini)..
Am o situatie similara. Trebuie sa opresc unui salariat 1/2 din salariu , reprezentand popriri de la 2 banci. Poprirea o fac la salariul brut sau la cel net?
Multumesc mult, dl. Vasile! You'are a lifesaver!:worthy:
Cum trebuie sa arate "acordul salariatilor de a prelungi negocierile" in ceea ce priveste CCM?
freeelis a scris:
. CCM se negociaza.


Nu se "negocieaza".:((. .Angajatii abia daca stiu ce-i contractul idividual de munca ...CCM trebuie sa-l fac eu, ei doar il vor semna..si trebuie sa-l fac incat sa nu-l coste pe admin ..nimic.:) Doar sa existe faptic, la noi si la ITM, fara sa angajeze cheltuieli in plus fata de prezent...
Ca idee insa, daca am inteles bine, CCM cuprinde drepturi in plus fata de C. Mun.As putea scoate din CCM-ul din link, tot ce-i legat de bani...si sa las doar ceea ce nu afecteaza in mod direct buzunarul patronului...