avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate mihaichg

Activitate mihaichg

Răspuns la discuția Declaratie fond mediu - AFM
Lunar trebuie sa declarati cantitatea de ambalaje introduse pe piata nationala, adica ambalajele produselor importate.
In lunile in care predati deseuri de ambalaje la firma de reciclare, declarati cantitatea valorificata prin reciclare.
Trebuie sa va asigurati ca in contract este specificat ca reciclarea se face pentru atingerea obiectivului firmei dvs. De asemenea, trebuie sa faceti facturi pentru aceste deseuri si sa scrieti si pe ele textul cu obiectivul. Cititi capitolul V din OM 2413/2016, unde scrie ce conditii trebuie sa respectati ca sa va ia in considerare AFM-ul valorificarea.
In plus, solicitati de la firma de reciclare certificate de valorificare pentru cantitatile pe care le-ati predat.
Cand spuneti ca introduceti pe piata marfuri importate, va referiti la materii prime sau la produse pe care le distribuiti in Ro?
Am trimis la ministerul mediului, pe fax si pe email o solicitare de punct de vedere privind echivalenta dintre definitiile unor termeni din legi diferite (apa uzata vs. deseu). Inca nu am primit niuciun raspuns dupa 60 zile.

Care este procedura oficiala prin care pot sa cer astfel de lamuriri legate de interpretarea legilor de mediu si sa fie obligati sa-mi raspunda intr-un termen rezonabil?
In perioada derularii procedurii de revizuire a autorizatieie de mediu, am voie sa desfasor o activitate pentru care am obtinut autorizatie de mediu?

Concret, o activitate de productie, pentru care am obtinut autorizatie de mediu, am mutat-o intr-o hala nou construita, pe acelasi amplasament. Am primit decizia pentru inceperea procedurii de revizuire a autorizatiei de mediu si am incarcat documentele in SIM. Pot sa desfasor activitatea in noile conditii, pana cand obtin autorizatia revizuita?
In septembrie 2004, pe baza unui titlu executoriu de la ANAF, banca mi-a mutat 2300 lei intr-un alt cont, cu mentiunea ca acesti bani sunt blocati pentru plata datoriilor la stat.
Dar nici pana in ziua de azi, banca nu a virat acesti bani la trezorerie.
Intre timp, datoriile de pe acel titlu executor au fost stinse prin alte plati. Fiind o firma pe care nu prea am avut activitate, de prin 2009 iarasi s-au strans ceva datorii pentru TVA si impozitul "forfetar". Pentru aceste datorii si penalitatile aferente, finantele au inceput sa trimita la banca alte titluri executorii.
Am solicitat bancii sa dea drumul la suma blocata din 2004, conform ultimelor titluri executorii primite, sa se mai stinga din ele si macar sa nu mai platesc penalitati.
De aici a inceput distractia: in arhiva de la banca nu se mai gasesc titlurile executorii din 2004. M-au trimis sa le aduc de la finante ridicarea popririi pentru titlurile executorii din 2004. Cei de la finante spun ca lor nu le apar decat titlurile din 2006 incoace si nu pot sa-mi dea ridicari de popriri mai vechi.
Iar cei de la banca mi-au dat 2 solutii:
- fie le aduc popririle din 2004 ca sa vireze banii conform titlurilor executorii de atunci;
- fie le aduc ridicarile de la popririle din 2004 si 2005, pentru a vira banii conform titlurilor executorii primite din 2009 incoace.
Intrebarea este, cum as putea sa obtin acesti bani de la cea mai mare banca din sistem, plus dobanzile si penalitatile pe care mi le-ar fi luat statul pentru aceasta suma, din septembrie 2009 incoace?
In momentul in care mi-au blocat banii, ei nu aveau un termen sa faca transferul banilor?