avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate medeeam78

Activitate medeeam78

Am circulat o luna fara rovigneta.. Azi mi-am dat seama. Am circulat prin Bucuresti (unde nu aveam nevoie de rovigneta)am facut un drum dus-intors pana la Sibiu. Va rog sa imi spuneti care este termenul de primire a amenzii pentru lipsa rogivnetei. Se pot primi mai multe amenzi (de la mai multe puncte de control) date in aceasi zi?
Va multumesc!
Răspuns la discuția cum trec masina pe numele meu
Am citit undeva ca actul de mostenire nu trebuie sa fie mai vechi de 2 ani... Eu am mostenit masina in 2007... Pana acum am avut asigurarea pe numele tatalui meu, decedat.. Sincer, imi este teama sa mai continui cu asigurarea pe numele lui, cu toate ca cei de la firma de asigurari imi spun ca nu este nici o problema.
Buna ziu. Am primit prin mostenire (in 2007, prin decesul tatalui) o masina.. Vreau s ao trec pe numele meu acum si nu imi este clar daca trebuie sa platesc acea taxa de timbru (de mediu). Am citit pe diverse situri ca pentru masinile primite mostenire aceasta taxa nu se plateste. Eu am mostenit masina in 2007.. Platesc taxa sau nu??? Multumesc.
Buna ziua... Am cumparat un teren cu 35 m deschidere la drum (drum de servituite de 4 m) si cealalta latura de 13m.. Lotul nu are deschidere la strada principala, doar la drumul de servitute, fiind al 2-lea lot dintr-o parcela mai mare.Am fost la primarie si mi-au spus ca pentru o asemenea adancime nu pot sa primesc autorizatie de constructie... Eu vreau sa construiesc o casa mica, 8x10m baza, parter+etaj.. Doamna ela primarie imi tot repeta ca trtebuie sa las 5 si respectiv 3 metri fata de drumul de servitute si vecinul din spate.. Din adancimea de 13m daca scad 8 raman cu 5 metri si nu am ce casa sa construiesc... Va rog sa imi dati un sfat. Cu siguranta exista solutii ca sa mai micsorez distantele fata de vecini... Va multumesc anticipat!!!
Buna ziua!!
Am un copil de un an, am optat ptr CIC de 12 luni si m-am intors la serviciu inainte ca bebe sa implineasca un an, asta ca sa beneficiez de stimulentul de insertie. Problema mea este urmatoarea: in ultimii 7 am lucrat noaptea (3 nopti pe luna) si am primit un spor de 10%. Conform CCM-ului intern persoanele care au in ingrijire copil cu varsta mai mica de 2 ani nu pot sa efectueze ore de noapte.. Ce se intampla cu sporul?? Se pierde?? Eu practic sunt inclusa in acest sistem care presupune efectuarea orelor de noapte.. Cand copilul meu o sa implineasca varsta de 2 anisori o sa reincep munca de noapte..Eu consider ca aceasta perioada (intre 1 si 2 ani) este similara cu perioada concediului de odihna..In CO beneficiezi de sporul acesta.. Va rog sa ma ajutati!
Răspuns la discuția Stimulent de insertie dupa CCC
Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra...
Răspuns la discuția Stimulent de insertie dupa CCC
Multumesc..Am citit pe situl Qbebe un artiol referitor la aceasta problema si sunt putin derutata din cauza paragrafului pe care l-am scris cu bold:
""Daca tatal nu va solicita CCC, mama va fi obligata sa revina la serviciu cu o luna mai devreme de expirarea propriu-zisa a concediului, deci inainte de implinirea varstei de 1 an, respectiv 2 ani a copilului, in functie de concediul pentru care a optat. Sau, daca nu revine la serviciu, va pierde indemnizatia pe o luna.
Aceste prevederi nu se aplica insa familiilor monoparentale (un singur parinte) si nici celor care traiesc in concubinaj.""
Buna ziua!!
In prezent sunt in concediu pt cresterea copilului.. iu iunie bebe implineste un an si trebuie sa ma intorc la serviciu.. eu nu sunt casatorita cu tatal copilului dar locuim impreuna.. Am cateva intrebari si sper sa gasesc raspunsul aici. In cazul nostru (parinti necasatoriti) tatal este obligat sa isi ia concediu o luna ptr cresterea copilului?? Poate sa renunte la acest concediu?? Pentru a beneficia de stimulentul de insertie eu trebuie sa ma intorc la munca inainte sa implineasca bebe 11 luni??? Fiind necasatoriti, nu pot beneficia eu de 12 luni de concediu??
Răspuns la discuția prima de craciun in cic
Multumesc pentru informatii.....
Răspuns la discuția prima de craciun in cic
Multumesc pentru raspuns.. Eu ma gandeam ca avand cim-ul suspendat angajatorul nu are cum sa justifice acei bani...