avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianMa

Activitate AdrianMa

Răspuns la discuția Partaj apartament
Inca o data multymessc.
Răspuns la discuția Partaj apartament
Multumesc pentru raspuns.

Da, imobilul este in România.

Inca o intrebare, ce inseamna regim matrimonial?

Buna ziua.

Am o intrebare. Mai intâi o mica descriere.

Dna C a cumparat pe numele ei (unic proprietar in acte) un apartament in care locuieste mama ei. Banii au fost partial ai ei, partial ai mamei. Bun cumparat in timpul casatoriei, iar acum dna C divorteaza. Fostul sot este de buna credinta si nu are pretentii. Si dna C si fostul sot sunt cetateni straini (UE)

Ce pasi trebuie facuti pentru a transa definitiv aceasta situatie?

Multumesc.
Ok, multumesc. Instanta dispune evaluare psihiatrica?
Buna ziua.

La Reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor din 91 proprietarii erau decedati iar pe actul de proprietate au fost trecuti, la gramada, toti cei 4 copii Maria, Elena, Ion si Eugenia.

In viata mai este doar Ion care din pacate cu mintea este plecat dintre noi.

Care sunt pasii procedurii prin care sa fie desemnata alta persoana (sotia si/sau fiica lui Ion) care sa participe la iesirea din indivizune pentru terenul in cazuza?

Cu stima.
Buna ziua. La data de 20.01.2017 mi s-a eliberat un Certificat de incadrare in grad de handicap ACCENTUAT cu revizuire la 31.01.2018

De la Directia Taxe si Impozite a Primariei am primit raspunsul ca in conformitate cu:

- HG1/2016 Titlul IX, Cap II, Sect a 2-a, punctul 21 alin (1) si (2) si Cap III Sect a 2-a punctul 71 si punctul 74;
- Art 456 si art 464 Cod Fiscal;
beneficiez de scutire de impozit doar pt luna ianuarie 2018.

Intrebarea mea este ce anume trebuie sa atac, HG1/2016 in contecios administartiv sau Codul Fiscal in contencios fiscal? Sau pe ambele? Si care sunt pasii de procedura?
Răspuns la discuția Violare viata privata
Bun deci eu daca sun pe cineva (amic, prieten, eventual dvs) sau sunt sunat de unul dintre acestia ei automat au dreptul sa inregistreze convorbirea si sa o si distribuie la alti prieteni/amici/cunostinte de-ai(ale) lor?
Răspuns la discuția Violare viata privata
Din pacate ceva nu mi-e clar.

In plus daca ea mi-ar "sparge" calculatorul astfel de fapta nu ar fi asimilata alin (5) ?
Răspuns la discuția Violare viata privata
Multumesc pentru raspuns. Are sens ce spuneti dvs. dar in acest caz de ce atunci când sun la Call Center aud de fiecare data "Continuarea convorbirii reprezinta acceptul dvs pt inregistrare" ?

Deci:
1. Eu initiez convorbirea cu "iubita" si vad ca ea are automat dreptul sa ma inregistreze
2. Eu initiez convorbirea cu un Call Center si aici care-i diferenta fata de "iubita" ?
Răspuns la discuția Violare viata privata
Bun stati sa inteleg. Convorbirile mele telefonic (Skype) cu ea inseamna ca nu are nevoie de acordul meu ca sa le inregistreze?

Alta problema. Are dreptul sa trimita prin SMS unui prieten al meu fragmente din convorbirile mele cu ea? In care SMS-uri sunt link-uri date de ea catre acele fragmente "urcate" pe internet?

Si alta problema. Daca m-a inregistrat in timp ce dormeam si apoi imi spune ca a aratat aceste filme altor persoane? Este sau nu incalcarea Art 226?