avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate raluca26

Activitate raluca26

Răspuns la discuția angajament de plata
mai intai ii veti trimite o somatie de plata in care veti mentiona ca daca nu onoreaza platile facturilor cf angajament, veti chema firma in instanta. Apoi daca nu va plati, somatia o veti depune la dosar odata cu cererea de chemare in judecata
Răspuns la discuția Rugaminte mare !!!!!!
multumesc mullt pentru raspuns. dar daca nu e traducator autorizat cum poate deveni?
:-/ cum se poate deschide un centru de traduceri ? e nevoie de ceva atestate de limba ? daca da cum se pot obtine. Este vreo lege care reglementeaza tipul asta de servicii ? Cum va functiona ca SRL sau PFA ? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. pers in cauza a facut scoala germana si liceul german in sighisoara si de mai multi ani a plecat in germania si s-a casatorit acolo. Acum vrea sa vina in Romania sa deschida un cabinet de traducator pe lb germana. Multumesc mult !!!!
#-o
Va rog sa-mi spuneti daca sunt un SRL sunt obligata sa maresc salariile angajatilor cu studii superioare la 880? Nu e vorba doar de contractul colectiv de munca? Din cate stiu eu sal min pe ec se stabileste prin HG si e de 390 pt contr individ. de munca. la 2 angajati cu studii sup. ar trebui sa platesc 988 RON numai impozite(CAS etc. ) . Multumesc
doresc sa adaug ca domeniu de activitate la o firma codul caen 7031 pentru agentie imobiliara. pentru desfasurarea acestei activitati avem nevoie de atestat ? daca da cum il pot obtine ? Va multumesc