Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Rugaminte mare !!!!!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Rugaminte mare !!!!!!

:-/ cum se poate deschide un centru de traduceri ? e nevoie de ceva atestate de limba ? daca da cum se pot obtine. Este vreo lege care reglementeaza tipul asta de servicii ? Cum va functiona ca SRL sau PFA ? Va rog sa ma lamuriti si pe mine. pers in cauza a facut scoala germana si liceul german in sighisoara si de mai multi ani a plecat in germania si s-a casatorit acolo. Acum vrea sa vina in Romania sa deschida un cabinet de traducator pe lb germana. Multumesc mult !!!!
Daca respectivul domn este deja traducator autorizat de Ministerul Justitiei mai ramane doar sa deschida un SRL pe acest profil.
Actele necesare sunt:
- actele de identitate ale asociatilor si administratorului;
- actul de spatiu unde va avea sediul social societatea;
- actul constitutiv al societatii;
- cazierele fiscale ale asociatilor, administratorului si cenzorilor - in cazul in care acestia sunt cetateni romani, in cazul in care sunt cetateni straini ne trebuie declaratii autentificate pe proprie raspundere ca nu au obligatii fiscale fata de statul roman;
- declaratii pe proprie raspundere ale asociatilor si cenzorului;
- specimen de semnatura a administratorului;
- dovada disponibilitatii numelui firmei;
- dovada depunerii capitalului social.
Taxele de infiintare sunt urmatoarele:
- taxe autentificari/legalizari/data certa - aprox 700 RON in functie de numarul de asociati si administratori;
- taxe de cazier fiscal - 20 RON / persoana - numai pentru cetateni romani;
- taxe de registru - aprox 600 RON.
multumesc mullt pentru raspuns. dar daca nu e traducator autorizat cum poate deveni?
pai tre sa dea un examen si sa-si ia autorizatia, dar mai multe nu stiu, revin daca aflu ceva
pupici.
Un SRL poate angaja un traducator? Cum? Cu contract de munca, de colaborare, conventie civila sau ce?