avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Activitate gavrileusebiu

Activitate gavrileusebiu

Un salariat (in cazul nostru la stat),a carui concubina a nascut,poate beneficia de zile libere platite?Daca da, cum trebuie sa procedeze?


Cineva, care a facut un credit la o banca, cu ipoteca pe teren,mai poate construi case pe acea suprafata de teren,pe care ulterior sa le poata vinde?
D-na avocat,va multumesc mult pentru atentia acordata si pentru sfat.Eu nu am vazut in acest caz ,ceva atat de complicat incat sa fiu nevoit a ma prezenta la judecata(mai ales ca am cerut judecarea in lipsa) sau sa fiu reprezentat de catre un avocat,care sa faca ce? Sa-i repete presedintelui de complet ceea ce avea in clar in documentele depuse la dosar?Nu mi-am imaginat nici o clipa ca se poate taragana o sentinta in asa fel .Ce sa mai zic de dosare cu mult mai grele.Se zice ca justitia e oarba si face dreptate.In cazul meu(si nu numai.e plina tara) cred ca presedintele de complet a facut exces de zel si a abuzat de functie,crezandu-se probabil buricu' pamantului.Imi pare rau s-o spun.
P.S.- (Daca ar fi fost un copil bun,de care sa fiu mandru, nu as mai fi ajuns aici.Din contra i-as fi platit pensie de intretinere pana la 30 de ani nu pana la 26 ,dar pentru ca nu mi-a purtart respectul ,nu-mi merita atentia.Asta este. ).
Buna ziua.
Pe 03.11.2011 am avut proces in vederea sistarii pensiei de intretinere a copilului dintr-o prima casatorie,in varsta de 20 de ani,pe motiv ca acesta a terminat liceul, nu a luat bacalaureatul nici in sesiunea din toamna si nu isi mai continua studiile.Pana la data procesului,copilul a depus la dosar o adeverinta precum ca urmeaza un curs de ,,inspector referend" pe o perioada de doua luni. Procesul a fost amanat pentru data de 02.02 2012,pentru neprezentarea partilor.Am introdus actiune pentru judecarea cauzei in lipsa partilor.Solutia tribunalului din data de 02.02.2012 a fost << Respinge cererea ca fiind neintemeiata >> .De ce mi s-a respins cererea ? Pana la urma ce sa cred? Ce intelegeti dvs. prin continuarea studiilor,ca legea invatamantului nu imi este clara. De exemplu daca un copil face cursuri de 1-2 luni pentru o calificare dupa care ,,ia o pauza"de vre-o 2,3,4,5-6 luni apoi mai face un curs ...etc pana la varsta de 26 ani. Sunt obligat sa-i platesc in tot acest timp pensie de intretinere ? Pentru ca acest lucru nu mi se pare normal. De aceea,repet nu inteleg decizia presedintelui de instanta.Ce se mai poate face in acest caz(contestatii,mers mai departe )?
buna ziua,
Am fost implicat in anul 2009 intr-un accident cu masina de serviciu, fara a detine asigurarea RCA, producand pagube masinii pe care am lovit-o. Aceasta a fost reparata prin asigurarea Casco, iar firma de asigurari Casco m-a chemat in instanta pentru recuperarea daunelor. Fiindca hotararea instantei mi-a fost potrivnica, am facut recurs in care a fost invocata exceptia lipsei calitatii procesual pasive a mea, exceptie care a fost respinsa, fiindu-mi respins si recursul. Mi s-a comunicat ca nu primesc solutia la recurs acasa. Va rog sa-mi spuneti cum va proceda firma de asigurari pentru recuperarea daunelor de la mine si ce trebuie sa fac eu ? Ma poate obliga sa platesc toata suma odata sau esalonat ? Care sunt criteriile de esalonare a platii datorate ?
Răspuns la discuția DESPRE PENSIA DE INTRETINERE
Am inteles d-le avocat si va multumesc inca odata.Si uite asa s-a reformat invatamantul romanesc.Ce-am ajuns.Rusine sa le fie.
Pentru copilul pe care-l am din prima casatorie-o fata,conform legii,am fost obligat la plata unei pensii de intretinere pana la terminarea studiilor,dar nu mai tarziu de 26 de ani(conform sentintei jud.).Fata este in varsta de 20 de ani si anul acesta a terminat liceul ,dar nu a promovat examenul de bacalaureat nici in cea de-a doua sesiune.Din Legea invatamantului nr.48/1995 art.15 (republicata cu modificari si completari ulterioare) stiu ca in baza certificatului de absolvire ,copilul are acces la invatamant postliceal(,,elevul dobandeste portofoliul personal pentru educatie permnenta’’).Pana la momentul de fata,nu si-a depus dosar pentru somaj,motivand ca vrea in continuare pensie de intretinere si nu si-a gasit si nici nu are de gand sa-si gaseasca vreun loc de munca pe undeva.Am asteptat rezultatul celei de-a doua sesiuni a examenului de bcalaureat,dupa care am introdus actiune in vederea sistarii pensiei de intretinere,considerand ca atata timp cat nu va trece de aceasta bariera nu are cum sa urmeze o forma de invatamant superior . Intre timp copilul a depus la dosarul care se afla pe rol o adeverinta prin care arata ca urmeaza un curs de ,,Inspector(referent)’’ resurse umane la o,, Scoala Comeciala si de Servicii’’ in perioada NOIEMBRIE 2011-IANUARIE 2012, cu scopul vadit de a ma determina la plata pensiei alimentare in continuare.Considerati ca ,aceste cursuri pe care le pot face oricine in tara asta,ii da dreptul la a mai primi pensie alimentara in continuare? Cand instanta face referire ca pensia trebuie platita pana la terminrea studiilor(care studii?).Deoarece Legea invatamantului nu mi se pare explicita –pentru astfel de cazuri ,nu se da nastere la interpretari?Va rog tare mult sa ma lamuriti,pentru ca eu nu cred ca a face un curs, doua ,trei ,zece cursuri unul dupa altul(care nu stiu cat ii califica pe acesti copii-mai ales pe cei care nu au fost in stare nici macar bacalaureatul sa-l ia)ii da dreptul la a mai primi pensie alimentara in continuare.Indiferent de raspuns,ca va fi sau nu in favoarea mea,eu va multumesc anticipat.Dar concluzionand ,mie nu mi se pare corect .