avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Activitate december2008

Activitate december2008

Răspuns la discuția revendicare teren
terenul este langa curtea mea, il folosesc pe post de gradina si loc de depozitare, nu am construit nimic, dar as dori sa intru in posesia lui legal. trebuis sa se implineasca 30 de ani?
Buna ziua! am o intrebare legata de un teren pentru care platesc impozit de mai bine de 20 de ani. vecinul meu a plecat in strainatate cu un an inainte de Revolutie, lasandu-mi mie terenul pentru a-l folosi. mentinez ca nu am facut nici un act. de vecin nu mai stiu nimic, nu stiu nici unde a plecat, nici daca mai traieste (am convingerea ca nu mai traieste, era foarte batran), nici daca are mostenitori. de atunci am platit impozit (am chitante doveditoare, insa numele meu nu apare pe acestea, ci numele lui). ce drept am asupra acestui teren?. Multumesc!
pana in prezent, nici eu si nici inculpatul nu am fost sa ridicam sentinta definitiva. as vrea sa stiu daca mai depind in vreun fel de el sau ma pot ocupa doar eu de aceste despagubiri. Multumesc mult pentru toate raspunsurile dvs !
buna seara! in urma unui accident rutier, fiica mea, pasagera a autoturismului, si-a pierdut viata. sentinta judecatoreasca definitiva mi-a dat dreptul la despagubiri morale. mentionez ca sedinta a avut loc in martie 2011 si as vrea sa stiu care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pt a intra in posesia acestei sume si cat va dura. as dori sa mai stiu cine trebuie sa discute cu asiguratorul , eu sau inculpatul? (practic, de la cine iau acesti bani, de la inculpat sau de la asigurator). Multumesc!