avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate picika

Activitate picika

Discuție recurs
o hotarare judecatoreasca (fond)se poate ataca in termen de 10 zile.....
zile lucratoare sau calendaristice?
buna
am avut un proces iar eu am cerut amanarea cauzei ca sa am timp ca sa angajez un avocat....iar eu nu am angajat avocat
ce se poate intampla? un avocat din oficiu? ce zice judecatorul ca am amanat cu aceasta cauza si tot nu am angajat avocat?
Discuție chirie
un srl inchirieaza un spatiu de la primarie...
eu pot sa iau in chirie de la srl? sau numai de la primarie?
Discuție rechizitoriu
ce se intampla daca nu semnez rechizitoriul?
Răspuns la discuția citatie,parchet
si se intampla daca nu ma duc....ca e 350 de km de la mine...

art 215 alin 1,2,3 am recunoscut fapta....
Discuție citatie,parchet
buna
am fost chemat la parchet de catre procuror la prezentare material,a zis ca trimite in judecata,am semnat ce a trebuit sa semnez......
iarasi sunt chemat de procuror...oare de ce? eu am asteptat citatia de la judecatorie...
Răspuns la discuția recidiva,+ dosar in UE
si atunci nu am sanse pt suspendarea conditionata?
o sa fiu inchis acolo sau acasa?
2 ani+pedeapsa pe care o primesc in ungaria?
Răspuns la discuția fuga inaintea inchisorii
am castigat recursul...2 ani cu suspendare..raman acasa
sunt condamnat definitiv la 2 ani de inchisoare cu suspendare,deci sunt in perioada de incercare..problema ca am un dosar in ungaria
o sa fiu tratat de catre instanta din ungaria ca recividist?
vor cere cazierul meu de la autoritatile romane?
se revoca suspendarea?
Răspuns la discuția suspendare
matahachiro a scris:

exact asta este acordarea suspendarii - o chestiune lasata strict la cheful judecatorului. el este singurul care considera daca aceasta modalitate de executare se impune sau nu. In fapt, sunt convins ca existenta calitatii de primar nu a fost in favoarea dvs, ci dimpotriva.

desi va inteleg in privinta ingrijorarii referitoare la copii ar fi trebuit sa va ginditi la asta inainte de a savirsi faptele respective.

recusul se face stric pe motive procedurale prevazute de art 385/9 CPP si nu se face o noua rejudecare a fondului. este adevarat ca depinde si de avocatul dvs cit de abil este in a pune in discutie acest aspect incercind sa se si incadreze in dispozitiile CPP.


existenta calitatii de primar nu a fost in favoarea dvs.,ci dimpotriva.....
cum poate sa scrie o prostie atat de mare un avocat?????
vai de noi cu asa fel de avocati...