avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate midaria1

Activitate midaria1

Imi spuneti va rog daca se aduc dovezi - mailuri, se poate anula un act semnat la notar motivand ca a fost semnat prin santaj ?

fostul sot a trimis mailuri cum ca se intampla X doar daca eu Y.

ce sanse as avea sa castig acest proces ?

Multumesc .
sunteti avocat scrie, in proces nu are cum sa dureze foarte mult, e normal fiecare om sa lupte pt drepturile lui.
Răspuns la discuția program vizita minor
multumesc pt raspuns.

dna avocat, ce fac daca nu mi aduce copilul? nu e un om care sa priceapa aceste aspecte. sun la politie ? ma ajuta ? il dau in judecata ? ce castig ?
Buna ziua,

am divortat in urma cu 4 ani,
in hotararea de divort nu scrie decat de la ce ora la ce ora are program copilul cu fostul sot, nicidecum cine duce copilul si cine il aduce.
el nu sta in acelasi oras cu noi, ci intr un sat langa. problema e ca imi cere sa ii platesc transportul sau sa o duc eu. din moment ce nu scrie in programul de vizita despre aceste aspecte, cine trebuie dintre noi 2 sa duca aduca copilul ?

multumesc mult pt raspuns
Buna ziua,

am divortat acum 4 ani. Acum a aflat ca in tot acest timp fostul sot a incasat el alocatia copilului. Vreau sa il dau in judecata pentru acest fapt si sa cer recuperarea integrala a alocatiei copilului. La nastere cand a inregistrat o el apare tutore legal si de aceea a luat alocatia fara probleme. Eu voi sista prin hotararea definitiva si irevocabila de divort acest fapt, dar vreau sa stiu daca are sens sa il dau in judecata si sa imi recuperez banii.

Multumesc mult
Răspuns la discuția Program vizitare copil
multumesc laau pt lamuriri.
Răspuns la discuția Program vizitare copil
Legal, eu am dreptul sa refuz programul de vizita ? Desi el se prezinta in intervalul mentionat in hotararea judecatoareasca ? va intreb, pt ca vreau sa fie si legal ce fac, nu sa platesc ulterior amenzi.

multumesc.
Buna ziua,

Fostul sot si-a dobandit in urma unui proces de stabilire program vizitare minor, un anumit program de vizita. Din pacate nu respecta acele ore, si are pretentia, oricand in intervalul din perioada stabilita la proces, sa vina sa o ia pe micuta.

Daca nu respecta programul, eu sunt obligata sa ii dau copilul ? sau el trebuie sa se prezinta conform orarului ?

Multumesc.
Buna,


in urma partajului as dori sa trec casa pe fostul sot. Imi puteti spune va rog cam cat dureaza procedura ? Practic din 2 proprietari, va ramane doar unul din ei in acte. Aveti idee si ce costuri presupune ? Multumesc mult.
buna,

fostul sot a declarat recurs la apelul suspendat din propria culpa. intrebarea mea este: daca imobilul se vinde la licitatie, inainte sa fie suspendata executarea si sa se solutioneze recursul, ce ar mai putea face ? poate anula vanzarea imobilului??

va multumesc.