Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... schimbare proprietar in CF casa
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

schimbare proprietar in CF casa

Buna,

in urma partajului as dori sa trec casa pe fostul sot. Imi puteti spune va rog cam cat dureaza procedura ? Practic din 2 proprietari, va ramane doar unul din ei in acte. Aveti idee si ce costuri presupune ? Multumesc mult.
In momentul in care hotararea de partaj ramane definitiva si irevocabila,solicitati la OCPI notarea acesteia in evidente
Va revine obligatia sa achitati c/v transfer drept de proprietate asupra imobil
Daca imobilul este intabulat, formulati o cerere de actualizare informatii cadastrale si atasati hotararea irevocabila de partaj ... procedura dureaza cateva zile. Daca cumva nu e intabulat, atunci e problema fostului sot sa procedeze la intocmirea documentatiei cadastrale si intabularea pe numele acestuia.