avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate oitaus78

Activitate oitaus78

Este legal ca ADP2 sa refuze transferul titularului de contract loc parcare soț către soție in condițiile în care suntem căsătoriți și avem același domiciliul din contract? ADP2 ne propune divorțul ca asa se poate face transferul. Ma pot adresa instantei de judecata?
Răspuns la discuția Amenda Rovinieta
Potrivit art.28 alin (1) din O.G. nr.2/2001 pot achita in termen de 15 zile de la comunicarea PV.
Nu inteleg de ce mentionati cele 48 de ore de la PV !?!
Răspuns la discuția Amenda Rovinieta
Multumesc....
Răspuns la discuția Amenda Rovinieta
Normal ca asa este. Însă am întrebat aici pentru a putea lua decizia corecta.

cyan a scris:

Este optiunea dvs daca contestati sau nu.

Răspuns la discuția Amenda Rovinieta
Nimic?
Am primit procesul verbal sa platesc amenda 125RON pentru ca am circulat fara vignieta. Problema este ca a ajuns la mine in 4 luni si 2 zile (data postei) / 4 luni si 3 zile (data ridicarii de la posta). Sa fac contestatie sau sa platesc? La 1 luna dupa prima contraventie am condus iar inafara orasului fara vignieta. Dupa a 2 -iesire mi-am dat seama ca mi-a expirat vignieta si am cumparat una noua. Deci, sa fac contestatie sau nu?
@ romeoproiectare32

La cat timp se poate cere REVIZUIRE sau CONTESTATIE IN ANULARE de la DATA PRONUNTARII HOTARARII?
Răspuns la discuția Citatie
Dar explicati-mi va rog formularea din citatie: firma de asigurari ma cheama in instanta sau parchetul?
Discuție Citatie
In urma unui dosar penal pentru ucidere din culpa accident rutier sunt citat pentru prima oara la Judecatorie.
Nu inteleg formularea din citatie:
NUME PRENUME, domiciliat in xxx, este chemat in instanta x, camera x, c x, in ziua de x, la ora x, in calitate de inculpat, in proces cu SC.FIRMA de ASIGURARE x in calitate de intimat pentru Fond - ucidere din culpa (art.178 C.p)

Sunt citat in proces pentru dosarul de ucidere din culpa alaturi de asiguratorul meu? Sau sunt citat in proces cu asiguratorul?
Ce ma sfatuiti sa fac? Din expertiza tehnica a reiesit ca este culpa comuna: si eu si victima.
Dupa moartea parintilor lor a ramas curtea, casa de la tara si 3 mostenitori. 2 dintre ei au cedat partea lor celui de-al treilea, care are acum hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila in acest sens. De la primarie insa, nu i se da rol, pe motiv ca figureaza alt proprietar pe locul respectv, care pretinde ca ar fi cumparat terenul si casa de la unul din fratii care si-a cedat partea.
Are temei aceasta persoana sa atace hotararea...sau primaria este obligata sa se supuna hotararii si sa dea rol?