avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 433 soluții astăzi
Forum Activitate dan_popa40

Activitate dan_popa40

Multumesc
Buna ziua !

Exista obligativitatea elaborarii unui plan de evacuare si instructiuni proprii PSI, daca functionam intr-o incapere de 12 mp, 2 birouri >? Auzisem ...de aceea intreb aici... ca numai pentru anumite suprafete s-ar face asta. Ce spune legea.
Pactic, trebuie sa fac dosarul SSM pentru 3 angajati si ofertele celor din domeniu includ si acest lucru, care costa, evident.

Multumesc
Pai nu de-aia exista VIES ? poate verifica si singur, nu ?
Multumesc.
Buna ziua !

Am un contract de credit din 2007 la o banca. Pe scadentar am urmatoarele comisioane:
1. Dobanda; a fost fixa in primele 3 luni, apoi variabila;
2. Comisiona administrare care e fix de 3 euro;
3. Comision de risc , fix de 17 euro; apoi in contract este trecut un
4. Comision de rambursare anticipata;
5. Comision de transformare - flat de 1% flat ( asa scrie ).

As vrea sa merg la banca si sa intreb daca se poate face o rescadentare prin eliminarea vreunui comision care in legislatia actuala ar fi abuziv. Rata lunare a crescut, o sa intreb de ce, de la 95 euro la 117 euro.

Va rog sa-mi spuna cineva daca pot cere acest lucru sau nu, adica sa fiu in cunostinta de cauza cand merg la ei. daca ma duc si doar intreb, sigur ca ei o sa imi spuna ca asta e, am semnat si gata. Asa...as vrea sa merg si sa atac direct, dar sa stiu ce.

Multumesc anticipat oricui ma poate indruma.

"În ROI nu se înscriu:

persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA;
Important!
Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează achiziţii intracomunitare ce nu depăşesc plafonul de 10.000 euro la cursul din data aderării nu au obligaţia înregistrării în scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din CF şi nici în ROI"


Nu prea inteleg aici, eu ca firma neplatitoare de tva pot face achiitii intracomunitare de valori mici fara sa fiu in ROI ? si platesc tva in tara respectiva.
Pentru ca am intrebat furnizorul si mi-a spus ca trebuie sa avem cod TVA valabil.

Deci...cum e ? Pot lua marfa din Europa conform legilor din Romania ?

Multumesc
Multumesc !
Buna ziua
Pentru firma nou infiintata pot desfasura activitatea doar eu ca administrator, fara angajati ? Deocamdata nu am nevoie de angajati mai ales ca e profil de comert online.

Multumesc
Buna ziua !

pana ies documentele de inregistrare in ROI, as vrea sa aduc un transport de marfa din Europa. Furnizorul imi face doar un Aviz de livrare. Plata o voi face peste 30 de zile cand imi emite factura fiscala si o pot plati.

Va intreb: este legal ? adica am voie sa aduc aceasta marfa ?
Avizul de Livrare este considerat achizitie intacomunitara si trebuie declarat ?

Multumesc
Multumesc pentru lamuriri.