avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate daniel_84

Activitate daniel_84

Buna seara,
Am urmatoarea situatie: contract de inchiriere semnat in septembrie 2019, prelungit cu inca 1 an in 2020 si reziliat cu acordul partilor in aprilie anul curent. la semnarea din 2019 am depus declaratia unica cu venitul estimat, apoi in 2020 si 2021 declaratia cu venitul realizat (2019 si 2020). Intre timp, am semnat un nou contract (aceeasi locuinta), incepand cu luna Iunie 2021.
Nu-mi este clar cum procedez cu declaratiile...
In primul rand, banuiesc ca trebuie completata declaratia rectificativa... aici trec venitul realizat in 2021 pe contractul reziliat la care adaug anticipatul aferent noului contract....sau cum? Anticipatul se depune doar la semnarea unui nou contract sau si in cazul unuia care se prelungeste automat?
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
Am urmatoarea speta:
- doresc sa semnez un contract de inchiriere cu firma "x". Chiriasul, respectiv firma "x", are ca domeniu de activitate inchirierea in regim hotelier.
Astfel, daca in contractul de inchirere inserez o clauza prin care chiriasul are dreptul de subinchiriere (va emite bon fiscal pe adresa respectiva), intru sub incidenta noilor modificari fiscale prin care se va majora impozitul pe cladire?
Mentionez ca firma nu va avea la adresa imobilului inchiriat sediu social, punct de lucru si nici nu-si va deduce cheltuielile cu utilitatile.
Multumesc anticipat!
Multumesc!
Multumesc frumos pt raspunsul prompt.

Cunosc faptul ca din 01.ian 2007 masinile se inmatriculau doar daca se achita taxa de poluare. Totusi, suntem in Romania si-mi este teama ca fara o dovada scrisa (chitanta) ca taxa a fost deja achitata as putea avea probleme (indirect, in momentul vanzarii masinii). Din acest motiv as dori sa stiu daca exista vreo institutie unde sa se poate verifica aceasta informatie.
buna seara,
Am achizitionat o masina cu an de fabricatie 2006. Prima inmatriculata in tara (masina fiind import Germania) a fost in luna oct. 2007. De la momentul primei inmatriculari pana cand eu am cumparat-o masina a mai avut alti 2 proprietari (in acte).
Intrebarea mea este: cum sau unde pot verifica daca la prima inmatriculare in 2007 a fost achitata taxa auto?
Multumesc!