avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate tata_mosu

Activitate tata_mosu

ce norme trebuiau indeplinite in 2003 pentru a putea intocmi o lucrare de doctorat in drept?
Am hotarare definitiva si irevocabila care tine loc de contract de vanzare cumparare pentru casa.de asemeni am ordinul prefectului pentru suprafata de terende 176 m,suprafata trecuta in actul de vanzare cumparare.Pot intabula casa si terenul de 176 m2,fara excedentulde74m2?multumesc
Am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru constructie(TINE LOC DE VANZARE-CUMPARARE) si Ordinul Prefectului pentru 170 din cei 250 cat sunt un realitate.Ocpi refuza sa faca intabularea dupa ce am facut toate masuratorile prin expert topograf.Nu stiu cui sa ma mai adresez sa rezolv situatia,intrucit primaria spune ca trebuie si TP.


Am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru constructie si Ordinul Prefectului pentru 170 din cei 250 cat sunt un realitate.Ocpi refuza sa faca intabularea dupa ce am facut toate masuratorile prin expert topograf.Nu stiu cui sa ma mai adresez sa rezolv situatia,intrucit primaria spune ca trebuie si TP.
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Deosebita stima pentru raspunsul prompt.
Răspuns la discuția titlu de proprietate
multumesc,insa am primit,cu bucurie,raspunsul doar la ultima intrebare.
Sperand un ajutor din partea Avocatnet.ro,va supun atentiei urmatoarea situatie:detin o casa cu tere intravilan ,am hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru aceasta proprietate din 1989 si vreau sa scot Titlul de proprietate pentru a o intabula.Cum trebuie sa procedez in acest caz si cam care este durata obtinerii titlului?Pot intabula terenu care este trecut in Hotarare chiar daca in realitate este mai mult?Multumesc
Acum 30 de ani am cumparat o proprietate in intravilan si doresc sa o intabulez.Nu pot deoarece in urma masuratorilor facute acum,reiese ca am cam 70 m2 in plus decat ce este trecut in acte.Primaria nu i-mi emite titlul de proprietate nici macar pe suprafata inscrisa in acte.Ma poate ajuta cineva cu un sfat pertinent pentru a solutiona situatia?Multumesc.
Multumesc pentru raspuns prompt!Care sunt pasii care ar trebui sa ii fac pentru a perfecta o vanzare de acest fel?Pot garanta persoana care cumpara apartamentul ipotecat cu un alt apartament de aceeasi valoare in caz ca banca va scoate la vanzare ipoteca pentru ca cel care a facut imprumutul nu mai este solvabil?Multumesc.
Mi-a ramas mostenire de la parinti un apartament ipotecat la o banca.Pot vinde acest apartament cu tot cu ipoteca, daca cumparatorul este de acord?Notarul poate face aceasta tranzactie fara acordul bancii?Multumesc.