avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 385 soluții astăzi
Forum Activitate isabe

Activitate isabe

Discuție job infirmiera
O persoana se poate angaja ca infirmiera daca aceasta nu are cursuri pregatitoare pentru acest tip de job?
Răspuns la discuția Probleme servici
Am solicitat prin email, m-au sunat si mi-au zis ca-mi dau adeverinta pentru medicul de familie doar daca vin eu sa o ridic, eu nu am cum sa fac asta si mi-au zis ca din punct de vedere legal asa se face. Prietenul meu s-a ds la medicul de familie si mi-a luat concediu medical si il va duce maine la servici.

Timp de aproape 2 luni nu am cerut aceasta adeverinta pentru medicul de familie pentru ca nu am crezut ca o sa ma imbolnavesc si in dimineata cam mi-a fost rau am sunat la seful direct.
Buna ziua,

Am si eu o problema la noul loc de munca, sunt angajata de aprox. 2 luni , am racit foarte tare si am si am si probleme cu stomacul si nu am putut sa ma duc la munca de 2 zile, in tot acest timp am cerut adeverinta pentru medicul de familie si nu au vrut sa-mi dea, l-am trimis pe prietenul meu la munca si nu au vrut sa-i dea aceasta adeverinta. este legal ca un angajator cu care am semnat un contract de munca pe perioada nedeteminata sa-mi refuze acest drept? Ce se poate face in acest sens?