avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 574 soluții astăzi
Forum Activitate lala2011

Activitate lala2011

imi pare rau pt dvs ca aveti un proces in romania tara fara lege si cu "magistrati" cu autorizatie de escroci
sugestie: limitati-va pierderile sau reprezentati-va singura sau folositi un avocat strain
romanii nu stiu decat sa fure
Subiect: cesiune antecontract vanzare-cumparare
situatie: vanzatorul cesioneaza unui tert , nu se semneaza vreun act intre cumparator si tert .
intrebare : ce conditii trebuiesc indeplinite pt punerea la plata in solidar in cazul rezolutiunii contractului (cedent+cesionar)
care sunt exceptiile care il degreveaza pe cedent de orice obligatie?
ce cale de atac (ma refer la art. si legi nu la apel si recurs) este pt varianta in care cedent este scutit de responsabilitate?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Discuție apel
sunt in situatia de a face apel. puteti sa-mi spuneti , procentual cat reprezinta apeluri castigate dupa fond pierdut? cam la 10 fonduri pierdute se mai castiga vreun apel..?
se plateste taxa de timbru la apel? dar la recurs?

poate fi acelasi judecator repartizat la apel respectiv recurs?

multumesc pt raspuns corect (doamne ajuta)

de asemenea as vrea sa stiu daca apelul respectiv recursul se judeca in orasul resedinta sau la Bucuresti.

Va og raspundeti numai daca stiti raspunsul corect.

ma refer la tribunal comercial
am intrat pe acest site pt ca sunt multi clienti care pot face diferenta..toti muncim ...calitatea muncii difera...nu mi se pare corect din punct de vedere juridic sa platesc un avocat care nu deschide gura la proces care are tupeu pana la nesimtire fata de client vis a vis de cererea acestuia de a-l reprezenta , dar nu e in stare sa citeasca actele din dosar ;

este inuman sa platesti si sa te umilesti pt dreptul tau fata de un individ care iti ia banii , iti mananca timpul si nervii

nu instantele sunt tampite ci avocatii incompetenti morti dupa castiguri nemuncite care iau un nr de procese prea mare evident ca nu-s in stare sa reprezinte cauzele , procesele se lungesc oamenii pierd timp bani nervi din cauza lacomiei avocatilor...

in alta ordine de idei nu exista avocati e punctul meu de vedere...nu am cui ma adresa pt asistenta juridica ....

e dreptul dvs sa va simtiti asa cum doriti si sa va bucurati ca simtiti

nu ma intereseaza cum va simtiti

ma intereseaza ceea ce mi se intampla mine , iar eu incerc sa stabilesc un contact cu societatea civila nu cu avocati, aropo avocatii fac parte din societatea civila?




Răspuns la discuția Marturie mincinoasa avocat
cu alte cuvinte , oricine poate merge in instanta sa faca afirmatiile necesare pt a prelungi / castiga un proces ....
ce masuri se iau in barou ..eu oricum voi merge pe unde se poate merge ... e pacat ca efortul individului sa nu fie cunoscut.... si folosit si refolosit ....................ce-o fi aia justitie in ro...
Răspuns la discuția Marturie mincinoasa avocat
individul a facut afirmatii false despre o situatie ex: s-a intalnit cu x de n ori (s-au intalnit o data) , a vazut pe x si y plecand intr-o directie necunoscuta , y s-a intalnit cu x in prezenta av. mincinos , y a plecat cu av , fiind singura data cand s-a intalnit , av. mincinos afirma ca y a zis una alta (fals).
Răspuns la discuția Marturie mincinoasa avocat
inteleg ca daca il reclam la barou e egal cu zero si singura masura e plangere penala

catre? parchet?
ma bucur ca va impartasiti parerile, fiecare avem opinii , invitatia mea se adreseaza clientilor , dar sigur ca sunteti bineveniti si cei care practicati avocatura etc.
care este sanctiunea pt un avocat care depune p marturie mincinoasa ? conform regulamentului barourilor
cred ca toti cei care am avut o problema de rezolvat in justitie ne-am lovit de modul de lucru al avocatilor : plata anticipata a onorariilor , onorarii exorbitante in disproportie cu obiectele contractelor , nerespectarea confidentialitatii profesionale , lipsa totala de etica , absenteismul in instanta , incompetenta si lipsa elementara bun simt a avocatilor care se prezinta in fata instantei acuzand de obicei capriciile instantei, prelungirea proceselor , cheltuielilor din cauza celor de mai sus si toate astea pe banii si timpul clientului

deschid acest subiect cu speranta ca voi afla cel putin care ar fi pasii legali prin care se pot face propuneri legislative pt limitarea onorariilor si precizarea clara a obligatiilor avocattilor in prezent platesti servicii pe care nu le obtii si in plus daca ajungi la barou pierzi alt timp de asemenea in favoarea avocatului.

ar fi de ajutor un clasament alfabetic al avocatilor din fiecare barou , in care sa-i caracterizam si sa ne spunem povestea vis a vis de "colaborarea " cu respectivii.

in momentul in care o sa fim 100 ...cred ca putem incepe cu nume ...ar fi convingator si deschizatori de drumuri...