Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... apel
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

apel

sunt in situatia de a face apel. puteti sa-mi spuneti , procentual cat reprezinta apeluri castigate dupa fond pierdut? cam la 10 fonduri pierdute se mai castiga vreun apel..?
se plateste taxa de timbru la apel? dar la recurs?

poate fi acelasi judecator repartizat la apel respectiv recurs?

multumesc pt raspuns corect (doamne ajuta)

de asemenea as vrea sa stiu daca apelul respectiv recursul se judeca in orasul resedinta sau la Bucuresti.

Va og raspundeti numai daca stiti raspunsul corect.

ma refer la tribunal comercial
Cornel Vasile, Consilier juridic
daca fondul s-a judecat la tribunal atunci apelul de judeca de catre Curtea de Apel. la ce tribunal s-a judecat fondul?

taxa de timbru este de 50% din taxa achitata pentru fondul cauzei.
nu exista o statistica in sensul cerut de catre dvs.
Art. 24 C.proc.civ.:
(1)Judecătorul care a pronunţat o hotărâre într-o pricină nu poate lua parte la judecata aceleiaşi pricini în apel sau în recurs şi nici în caz de rejudecare după casare.
..

Apel /recursul se judeca la instanta superioara celei care a solutionat litigiul in prima instanta .. de exemplu, daca v-ati judecat in prima instanta la Tribunal si hotararea este supusa apelului/recursului acestea se vor judeca la Curtea de Apel din circumscriptia careia apartine acel Tribunal.
Tribunal Comercial? Sigur nu trebuie sa faceti recurs?!