avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate cole10

Activitate cole10

Răspuns la discuția Polita RCA cu malus
Am verificat cazul si cu asiguratorul si am cerut lamuriri la Comisia de Supraveghere a Asiguratorilor. Mai jos este raspunsul primit. Nu mai inteleg nimic. Imi puteti spune ce varianta este, pana la urma: clasele de malus sau un an cu malus, cum mi s-a spus in acest topic?

"In urma verificarilor efectuate in baza de date CEDAM va informam ca auto cu nr. de inmatriculare xxxxxxxx figureaza cu un eveniment petrecut in data de 08.09.2009, avizat la data de 08.09.2009, auto pagubit XXXXXX, platit la data de 09.09.2009.
Dosarul a fost inregistrat pe polita RO10U4CA nr. 01640652 incheiata de dumneavoastra la societatea [editat] in data de 28.05.2009. Datele au fost transmise in baza de date CEDAM de catre societatea [editat].
Conform prevederilor legislatiei in vigoare in ceea ce priveste aplicarea sistemului bonus malus:
?Perioada de referinţă este anul calendaristic anterior datei de emitere a poliţei. ?
?Pentru aplicarea unui malus sunt luate în calcul evenimentele pentru care a fost plătită cel puţin o daună în perioada de referinţă, în care se reţine responsabilitatea totală sau parţială a conducătorului auto, indiferent cine a condus vehiculul la momentul producerii accidentului, indiferent de modul de protocolare a acestuia, prin proces verbal întocmit de poliţie ori prin constatare amiabilă de accident.?
In aceste conditii, politelor de asigurare emise in anul 2010 li s-a aplicat clasa de malus M4, iar in anul 2011 aceasta clasa a scazut la M3, respectiv M2, conform prevederilor legale in vigoare.
In anul 2012, la reinnoirea politei de asigurare, clasa de bonus malus care trebuie aplicata este M1 sau B0 in functie de perioada pentru care alegeti sa incheiati asigurarea, 6 luni sau 12 luni. In conformitate cu prevederile legale in vigoare, clasa de malus scade progresiv, cu maxim 2 clase pe an, in conditiile in care nu se mai produc prejudicii.
Comisia de Supraveghere a Asigurarilor este doar administrator al bazei CEDAM, astfel ca va indrumam sa va adresati societatii de asigurare [editat] pentru efectuarea corectiilor necesare in baza de date CEDAM si rambursarea primei de asigurare platita in plus.
Totodata, va aducem la cunostinta faptul ca, in conformitate cu prevederile art. 36 alin. (7) Nomele privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, puse in aplicare prin Ordinul nr. 14/2011, asiguratorii sunt obligati, la cererea asiguratilor sa elibereze certificate privind daunalitatea, pentru a se clarifica in privinta clasei de bonus/malus in care se incadreaza :
? Asigurătorul RCA este obligat să elibereze asiguratului/utilizatorului, în termen de 15 zile de la înregistrarea solicitării acestuia, un certificat privind daunele înregistrate, pe parcursul ultimilor 5 ani de relaţii contractuale, sau absenţa acestor daune.?

[editat - este interzisa postarea in forum a denumirilor de societati. Va multmim]
Răspuns la discuția Polita RCA cu malus
Acum am o problema mai mare decat 20-30% in plus la fiecare polita RCA. :))
M-am trezit de dimineata si masina disparuse din parcare, cu toate actele in torpedo.
Am anuntat politia si acum astept.
Răspuns la discuția Polita RCA cu malus
Ce pot sa va spun cu siguranta este ca masina nu a mai fost implicata in niciun incident rutier de atunci, iar despagubiri nu au fost acordate ulterior. Dauna a fost minora, asa ca nici nu a fost vorba de instanta.
Am mai stat de vorba cu persoane din domeniu si mi-au spus ca este posibil sa mi se fi prelungit aceasta perioada cu malus din cauza ca am reinnoit polita la aceeasi societate in tot acest interval.
O sa verific cu cei de la Astra aceasta situatie.In functie de ce raspuns imi dau o sa vad ce voi face
Asa, out of topic, cu aceeasi societate de asigurari am avut probleme recente cu asigurarea pentru locuinta. Deci categoric nu o sa ii mai folosesc vreodata.

Multumesc mult pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Polita RCA cu malus
Accidentul s-a produs in sept. 2009. La prima reinnoire RCA, in dec 2009, nu a aparut malus. In schimb, a aparut in iunie 2010. Asta inseamna ca asiguratorul a achitat dosarul de dauna la inceputul lui 2010.
Iar daca iau in considerare ceea ce mi-ati spus, ca dauna va aparea timp de un an, aceasta trebuia sa dispara in 2011. Ori eu am reinnoit polita de 2 ori in 2011 si a aparut de fiecare data.

Oricum, m-am mai informat despre acest sistem bonus-malus, dar nici conform acestuia nu ar fi logica trecerea de la o clasa malus la alta.
sursa mea a fost [ link extern ]
Buna ziua!

Am nevoie de un sfat in privinta politelor RCA. Acum mai bine de 2 ani, in septembrie 2009 am avut un accident foarte usor, eu fiind vinovatul. Am avut o polita RCA la Astra si am facut o constatare amiabila. Totul a decurs normal, nu am avut probleme cu firma de asigurari la acel moment.
Agentul de asigurari de la Astra mi-a zis initial ca malusul ramane pe masina timp de 12 luni calendaristice. Concret, ce mi-a zis el: anul 2009 nu se ia in considerare, fiind anul in curs producerii accidentului, deci la inceputul lui 2011 malusul va disparea din sistem.
In luna Iunie 2011 am facut asigurarea la acelasi agent de asigurari si mi-a spus ca e ok, ca dauna s-a acoperit.
Surpriza insa acum, in decembrie 2011... M-am mutat din oras si am mers la un broker de asigurari care mi-a spus ca malusul inca apare si ca si acum, dupa mai bine de 2 ani, platesc tot 30% in plus la fiecare polita, asa cum am platit la fiecare reinnoire a RCA-ului.
Mi-a explicat ca firmele de asigurari incadreaza fiecare dauna pe clase BM, iar ca eu am M3, care este una dintre cele mai serioase si ca voi mai plati mult timp ca sa scap de aceasta problema, trecand gradual prin M3, M2, M1, M0, B3 s.a.m.d. pana la B0. Reamintesc faptul ca dauna nu a fost serioasa.
Vreau sa stiu daca acest lucru este normal, daca intr-adevar atat timp trebuie sa platesc. De asemenea, vreau sa stiu daca o dauna, odata produsa, ramane pe masina (serie sasiu) si/sau pe persoana? Intreb asta deoarece ma intereseaza sa imi mai iau o a doua masina. In acest caz platesc malus pentru amandoua atunci cand inchei polite RCA?
Multumesc anticipat!