avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate CostinFC

Activitate CostinFC

Răspuns la discuția Pensionare anticipata
Adica la 60 de ani se pensioneaza pentru limita de varsta?
Buna seara!

Unchiul meu are 56 de ani si 8 luni, nascut pe data de 8.11.1955, are 27 de ani stagiu de cotizare, din care 22 in grupa a doua de munca si 5 ani in grupa I.

La ce varsta se poate pensiona anticipat, cel mai devreme?

Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Temei recalculare
Multumesc tuturor pentru raspunsuri !

@elga50
Dv trebuie sa stiti cum se calculeaza penalizarile si cum le-a calculat administratorul dumneavoastra. Comparand cele doua moduri de calcul si gasind ca intre ele exsta o diferenta majora, atunci de-abia ati putea sa cereti conducerii asociatiei un calcul corect si, in cazul in care nu vi se raspunde la solicitare, sa mergeti in instanta

Tocmai asta e una din probleme - am intrebat si in scris cum s-au calculat penalitatile si nu mi s-a raspuns, eu nu pot sa stiu cum au inmultit si adunat ei pentru ca n-au vrut sa-mi spuna, ba chiar m-au amenintat ca sa nu mai vin cu cereri si cu intrebari ca nu voi mai primi nicio explicatie...

Pot sa va mai spun ca administratorii mai recurg, atunci cand au un numar mare de apartamente si restantieri, la o metoda mai rapida de calcul, care are un grad mic de aproximare, dar nu se diferentiaza mult fata de calculul amanuntit pe un tabel special, asa cum poate vi s-a livrat dv. ulterior

Care este aceasta metoda? Cea corecta mi se pare cea de care ati vorbit si pe care am folosit-o si eu la calcul:
"250 lei * 0,2% * 600 zile = 300 lei. In acest caz suma rezultata trebuie sa fie limitata la 250 lei, nu poate sa ramana 300 lei".


@ynocentta
Nu exista temei legal pe care sa il puteti invoca astfel incat instanta de judecata sa dispuna recalcularea

Daca nu exista temei pentru recalculare, cum se face ca instantele acorda castig de cauza in astfel de cazuri, am vazut ca instantele pot sa oblige asociatiile de proprietari la reclaculare:
[ link extern ] /
Si mai am o intrebare cum trebuie sa ma apar inr-un astfel de proces? Cer expertiza, se face, iasa suma pe care o vreau eu si apoi...?

Contestatie am facut - de doua ori si mi-au raspuns cu sume diferite si cu penalitati peste cote.
Răspuns la discuția Temei recalculare
Legea asta nu e dreapta.

In primul rand ca eu proprietar nu am cum sa stiu ce au hotarat ei in AGA, cum sa aplice penalizarile si cu toate ca i-am intrebat in scris, nu mi-au spus, iar noi avem dreptul sa cunoastem toate aspectele ce tin de activitate asociatiei si trebuie sa avem acces la orice document - ceea ce nu mi s-a permis, inseamna ca asociatia are ceva de ascuns.

Si in al doilea rand, daca ei hotarasc unilateral acest sistem aiurit de penalizari, care poate fi si dobanda la dobanda legea spune ca aceata hotarare trebuie sa o ia impreuna cu noi, proprietarii.
Astfel, noi ce suntem, papusariii lor?
Nu ne lasa sa stim nimic = impotriva legii, iar daca vrem sa-i dam in judecata, pe acest site unii incearca sa ne descurajeze sa ne lasam batuti.
Cum ramane u art.14 din normele metodologice de aplicare?

Si pe ce temei pot sa cer instantei sa dispuna reclacularea?
Răspuns la discuția Temei recalculare
Contestatie am facut la asociatie si mi-au dat doua serii de sume diferite in cele doua raspunsuri primite.
Ce inseamna ca "penalitatea curenta se adauga la penalitatea veche"?
Sa zicem ca am de platit 250 pe luna ianuarie. Cum se calculeaza penalitatile pana in prezent?
Aritmetic? Dobanda la dobanda? Cum? Cat da?
Buna seara!

Asociatia de proprietari unde locuiesc mi-a umflat facturile la intretinere cu un total 3000 lei. Am citit in legea 230 ca penalitatile nu au voie sa depaseasca debitele principale.
Am fost la conducerea asociatiei sa cer explicatii si mi-a dat niste tabele din care nu rezulta suma ceruta.
Am revenit cu noi explicatii, aratandu-i ca nu au dreptate si ca soldul meu trebuie sa fie pe zero si am primit tabele noi cu cifre noi, ca sa iasa ei pe suma.

Vreau sa solicit recalcularea in instanta. Cum procedez? Nu am gasit articol in lege pentru asa ceva, care este temeiul?
Poate cineva sa ma indrume?
Offf, nici eu nu am gasit ca s-a adoptat.

Dar se pregateste totusi ceva similar, aveti idee?

Multumesc pentru raspunsuri!
Buna seara!

Am datorii la intretinere si penalitati de platit Asociatiei de proprietari.
Am gasit proiectul de lege privind prelungirea cu inca un an al efectelor legii nr.175/2010.
Stie cineva, s-a adoptata acest proiect de lege? Isi mai produce efectele pana in iulie 2012?


Răspuns la discuția Comodat prima casa
In contract nu apare nicio interdictie.
Răspuns la discuția Comodat prima casa
Poate cineva sa-mi spuna daca legea conditioneaza incheierea acestui contract de acordul sau avizul cuiva?
Cunoaste cineva dispozitiile aplicabile?
Rog sa-mi spuna si mie!
Multumesc!