avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara!

Unchiul meu are 56 de ani si 8 luni, nascut pe data de 8.11.1955, are 27 de ani stagiu de cotizare, din care 22 in grupa a doua de munca si 5 ani in grupa I.

La ce varsta se poate pensiona anticipat, cel mai devreme?

Multumesc pentru raspuns!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 09:06, 31 Iulie 2012
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varsta la 59 de ani.
Se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani din 65.

Pensie anticipata sau anticipata partiala nu prezinta importanta,fiind la 60 de ani.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Iulie 2012
Carp Mircea, utilizator
Adica la 60 de ani se pensioneaza pentru limita de varsta?
Eu am spus:Limita de varsta la 59 de ani.Aceasta este valabila in conditiile in care anii de grupa sunt in procent de 100%.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie la limita de varsta, anticipata, sau anticipata partiala adriandanciu90 adriandanciu90 Buna ziua. Tata este nascut in martie 1958, in momentul de fata are 56 de ani si jumatate. A lucrat 32 de ani, dintre care 22 de ani in grupa a 2-a. Exista ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata 19stefan55 19stefan55 Sunt nascut in noe 1955 am 38 ani de munca, 22 in grupa II, la ce varsta ma pot pensiona anticipat? (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)