Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Buna seara!

Unchiul meu are 56 de ani si 8 luni, nascut pe data de 8.11.1955, are 27 de ani stagiu de cotizare, din care 22 in grupa a doua de munca si 5 ani in grupa I.

La ce varsta se poate pensiona anticipat, cel mai devreme?

Multumesc pentru raspuns!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%,limita de varsta la 59 de ani.
Se reduce varsta standard de pensionare cu 6 ani din 65.

Pensie anticipata sau anticipata partiala nu prezinta importanta,fiind la 60 de ani.
Carp Mircea, utilizator
Adica la 60 de ani se pensioneaza pentru limita de varsta?
Eu am spus:Limita de varsta la 59 de ani.Aceasta este valabila in conditiile in care anii de grupa sunt in procent de 100%.