avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate Leeann

Activitate Leeann

Care este articolul din codul penal care reglementeaza carantina?’ Care este legea care da dreptul organelor de politie sa puna amenzi penale pentru nerespectarea carantinei?! Care este legea care reglementeaza carantina?! Anul trecut am avut in Romania, aproape 200 de morti din cauza gripei si nu a mai fost asa o mare nebunie.... Oare nu suna cumva a manipulare tot ceea ce se intampla in lumea asta?!


tgeorgescu a scris:

Proprietatea intelectuala (copyrightul) este reglementata de Legea drepturilor de autor. [ link extern ]

S-ar putea ca lucrarile executate de angajati in cadrul serviciului lor sa nu fie considerate proprietatea lor, ci proprietatea firmei. In acest caz managerul le poate ordona deparolarea documentelor, acestea fiind proprietatea firmei. In acest caz a nu deparola la timp poate fi frauda, delapidare sau criminalitate informatica (blocarea ilegala a accesului la un sistem informatic), deoarece priveaza firma de proprietatile sale. Managerul sau reprezentatul firmei poate face plangere penala contra vinovatilor.

Multumesc foarte mult!
Multumesc mult, pentru raspuns! M-am edificat oarecum! Mi-ar prinde bine si cadrul legal din care reiese aceasta asumare?! Si inca o rugaminte, Imi puteti indica legea prin care se stipuleaza “proprietatea intelectuala”?!

Adrian Dimitriu a scris:

ceea ce ati expus este o problema de metodologii/ management al firmei si nu una de legalitate. legal e si cu parola si fara parola.
parolarea mai are si un alt efect: clarifica responsabilitatile. poate acesta e un lucru ce convine firmei.


Buna ziua!
Vin astazi cu o situatie , care mie personal mi se pare absurda.
Prin natura serviciului ( instructori la un centru de instruire, pregatire si perfectionare) avem datoria sa pregatim programa de predare a cursurilor, intocmind materiale, prezentari, planuri de lectie, etc. O serie de colegi , desi folosesc resursa intreprinderii (documntatie, logistica, computere) isi paroleaza toate lucrarile, pretextand "dreptul la proprietate intelectuala"... Ca o paranteza, trebuie sa va subliniez ca in domeniul in care activam, multe documente, proceduri si norme se schimba, relativ des, si ca atare, fiecare material trebuie actualizat. Daca se intampla ca acesti colegi sa fie in concediu ,actualizarea practic nu poate fi facuta. Va rog sa ma lamuriti , daca este sau nu legal! Multumesc
Răspuns la discuția Intrebari legate se succesiune
Daca unul din mostenitori nu se prezinta la dezbatere, nu este de gasit , ce se intampla?!
Acum 3 ani, mama mea a decedat. La scurt timp am procedat la efectuarea succesiunii, in urma careia conform legislatiei am primit certificate de mostenitori, respectiv eu,sora mea si tatal meu. Intre timp a intervenit o situatie neplacuta. Sora mea a facut niste "prostioare" care a deteriorat foarte mullt, atat relatia dintre mine si ea precum si cea cu tatal meu.
Tatal meu si-a exprimat dorinta sa faca act de vanzare cumparare pentru partea lui de mostenire, respectiv un apartament, cu mine.
As dori sa stiu care este cadrul legal si cum se poate face ca acest act sa nu poata fi contestat, precum si cum putem face ca sora mea sa iasa din drepturi la partea tatalui meu.
Mentionez ca in momentul de fata sora mea are domiciliul necunoscut si nici nu avem nici cea mai mica idee de unde s-o... scoatem.
In concluzie vreau un sfat autorizat ca sa stim care este formula "magica" care sa ne acopere intr-o eventuala contestare care ar putea sa o faca sora mea.