avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate noade

Activitate noade

si daca s-ar fi specificat salariu net?mai astept opinii, multumesc.
ce intelegeti prin celelalte compensatii?ma repet,in acord scrie salariu brut, nu net.
Buna ziua,

As avea nevoie de un sfat. La concedierea cf art. 55 lit. b din codul muncii, de comun acord cu angajatorul s-a semnat o intelegere care prevede plata unei sume echivalente a n salarii brute.
In acest caz salariatul primeste valoarea bruta sau i se vor retine impozite? Mentionez ca se specifica clar salariu brut, nu net.

Multumesc.
multumesc, incercam sa scapam de antecontract, deja e clar ca nu e in regula apartamentul.
multumesc de raspuns, am luat deja legatura cu un avocat specializat pe retrocedari care sper sa ne indrume
seara buna
multumesc
scopul schimbului a fost pur mercantil, juridic contractul de schimb este tot o forma de instrainare ca si ctr de vanzare cumparare...niciunul din motivele expuse de dvs nu se preteaza aici
pot sa concluzionez din cele de mai sus ca este loc de invocarea nulitatii
revin cu o completare, daca eu vreau sa atac ca sa imi recuperez avansul, pot?
multumesc
multumesc de raspuns, nu are nimeni interesul sa atace, vreau eu sa ma asigur ca daca cineva ataca pe viitor, nu ma trezezc cu acte nule
juristul bancii si doi notari sustin ca e nulitate absoluta, un avocat si un alt notar sustin ca e perfect valabil...
avocatul cu care ma tot consul mi-a expus 2 variante:
- sa incerc sa-l cumpar ca sa nu pierd avansul
- sa depun plangere pe incalcarea prevederilor legii pentru recuperarea integrala a avansului
A doua recomandare vine din prisma faptului ca avocatul crede ca se poate ataca de catre un eventual mostenitor si pot pierde apartamentul.

zi buna
Buna ziua,

In vara acestui an am semnat un anteontract de vanzare cumparare pentru apartamentul in care stau in acest moment cu chirie si pe care actualul proprietar il vinde.
In momentul semnarii prominsiunii de vc stiam care e statutul juridic al apart, el fiind cumparat in baza legii 112/1995. Intre timp insa, incercand sa obtin un credit pentru achizitie, am descoperit urmatoarele :
- chiriasii au cumparat imobilul in 1996 de la ICRAL
- in 1997 au facut un contract de schimb cu o persoana, contract inscris in cartea funciara abia in 2007, dupa 10 ani
- tot in 2007 actualul proprietar l-a cumparat de la cel cu schimbul
Intrebarea mea este, schimbul din 1997(la un an dupa achizitionarea in baza legii 112/1995) pentru care transferul de proprietate s-a inscris in cartea funciara abia dupa 10 ani reprezinta incalcare a art. 9, alin. 8 din legea 112/1995?si daca da, actul de proprietate al actualului proprietar este afectat de nulitate absoluta?
Se poate ataca in instanta astfel incat sa-mi recapat avansul pentru acest apartament?mentionez ca actualul proprietar pare de buna credinta, cel de la care a cumparat in schimb nu pare deloc bine intentionat.
Multumesc.