avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate valentin42

Activitate valentin42

Multumesc!
Am inteles, multumesc!
Parintii au drept de uzufruct.
Multumesc pentru raspuns!
Multumesc pentru raspuns! Parintii mei au facut cu multi ani in urma cu mine contract de vanzare cumparare a apartamentului. Inseamna ca evacuarea ar trebui sa o fac eu , ca proprietar. Imi doresc ca lucrurile sa se rezolve amiabil, cu copiii ei , care ar fi normal sa o ingrijeasca pe mama lor. Aceasta ramane la latitudinea lor, sau pot fi obligati legal sa isi intretina mama? Daca nu se poate altfel, la cine ar trebui sa apelez pentru evacuare? Multumesc!
Buna seara!
Parintii mei, in tinerete, au infiat o fata cu care au avut dificultati toata viata: nu a facut fata unor scoli normale, iar ai mei au dus-o la scoli speciale, incercand sa o determine sa invete o meserie. dar in zadar. Dupa ce a ajuns la majorat, a avut doua casatorii in urma carora are 3 copii, ajutati si acestia foarte mult de parintii mei. Au urmat alte relatii, cu diferiti barbati, care au esuat de fiecare data, din cauza firei certarete si discernamantului limitat al sorei mele vitrige. De cateva zile s-a intors , dupa ani buni, in casa parintilor mei, cu pretentia ca ei au infiat-o, ei trebuie sa aiba grija de ea. In fiecare zi se ce cearta cu parintii mei pe tot felul de aberatii. Ai mei au fost foarte toleranti toata viata, dar acum este prea mult. Mentionez ca parintii mei sunt pensionari, au acum peste 80 ani, iar sora vitrega 55 ani si nu are nicio sursa de venit. Copiii ei au peste 30 ani, lucreaza, dar nu vor sa stie de ea. Ce pot face parintii mei in situatia asta? Au vreo obligatie legala sa o gazduiasca si sa o intretina la varsta asta? Ar trebui sa solicite in instanta o actiune de desfiere? Ar ajuta asta la ceva? Copiii ei pot fi obligati , legal, sa o ia in intretinere? Daca da , cine ar trebui sa faca aceste demersuri? Sunt insitutii ale statului care pot avea grija de o astfel de persoana, si daca da, in ce conditii si cine ar trebui sa le contacteze? Multumesc pentru rabdarea de a citi aceste randuri.
Firma la care lucrez are sediul inchiriat de la o persoana care a decedat de curand. Contractul de inchiriere are termen pana la sfarsitul anului 2011.Proprietarul locuia singur, avand mostenitori in alte localitati din tara. Cum putem face un nou contract de inchiriere, avand in vedere ca nu s-a deschis succesiunea intre mostenitori ? Acestia sunt de acord sa functionam in continuare in spatiul inchiriat, dar ar putea dura mult pana sa faca succesiunea. Care este cea mai simpla cale pentru semnarea contractului de inchiriere, tinand cont si de faptul ca locuind in localitati diferite e greu ca mostenitorii sa se intalneasca toti, eventual ce acte trebuie sa faca la notariat fiecare dintre ei pentru a desemna un titular al contractului?
Va multumesc!