avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate contemplare

Activitate contemplare

Buna ziua,
Am ajuns dintr-o greseala in urmatoarea situatie:
Am un PFA la norma de venit. Am nevoie sa facturez prestari servicii (cod 6202) in UE. Mi s-a spus ca trebuie cod special de TVA. De aici si greseala mea pentru ca nu m-am documentat suficient cand mi s-a spus sa ma inregistrez ca platitor de TVA. Asadar, sunt platitor de TVA (codul de TVA este la fel ca CIF-ul dar cu RO in fata).
Din ce am inteles (era foarte pe graba doamna de la anaf), voi factura in continuare fara tva in UE, insa daca facturez in RO va trebui sa platesc TVA. Asta nu este o problema intrucat facturile mele vor fi doar catre UE.
Asadarm am doua intrebari:
1. Este corect ce am inteles de la doamna de la ANAF? Daca facturez prestari servicii in UE este la fel ca si cum m-as fi inregistrat doar pentru codul special de TVA?
2. Ce declaratie mai trebuie sa depun in afara de 390 VIES? cumva 301?

Va multumesc pentru suport.
Buna ziua,

Am o intrebare legata de vanzarea-cumpararea unui apartament.

Vanzatorul are un apartament in Bucuresti, insa el este din Craiova. Eu vreau sa cumpar acest apartament de la el prin credit Prima Casa sau Ipotecar. Intrebarea mea este daca se pot face actele necesare (precontract, contract, declaratii etc) la un notar public din Craiova.

Pun aceasta intrebare deoarece stiu ca exista niste grile notariale (pentru acest apartament este scrisa valoarea pe 2012 deoarece e mostenire), de asemenea notarul trebuie sa faca inscrierea in cartea functiara sau ceva de genu si nu stiu daca are posibilitatea din Craiova.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire
am inteles, multumesc. Si ar mai fi o chestie pe care as dori sa o iau inconsiderare:
daca renunta ambii frati, intra in succesiune copii ambilor frati. Daca unul din copii este minor, cine poate renunta pentru el? Iar in cazul in care in viitor se vor mai naste copii, acestia mai au treaba cu mostenirea (cum este in cazul unei donatii)?

Iar daca unul din frati a acceptat la notar mostenirea, mai poate renunta la ea?
Discuție Mostenire
Buna ziua,
As dori, daca se poate, un raspuns la urmatoarea intrebare:
Daca din doi frati unul renunta, iar celalalt accepta mostenirea, cel care renunta mai poate reveni asupra deciziei?
Daca da, se pot vinde drepturile de succesiune? Si in ce conditii?

Multumesc mult.
Răspuns la discuția Succesiune
Am inteles ... va multumesc mult. O zi buna.
Discuție Succesiune
Buna ziua. Am urmatorul caz:
- Defuncta, divortata de multi ani, detinea un imobil cu 2 camere. A decedat in noiembrie 2011.
- Cea mai apropiata ruda era fratele (nu a avut copii). Insa acesta a murit.
- Fratele are doi copii.
- Teoretic, unul din copii vrea sa renunte la mostenire pentru ca aceasta sa ii revina celuluilalt.
- Copilul care va ramane cu mostenirea vrea la randul lui sa cedeze apartamentul copilului lui.

Intrebari: Este posibil ultimul punct si daca da, care este procedura?
Cat de mult conteaza cele 6 luni in cazul in care unul din cei doi frati deschide taxa de succesiune iar celalalt nu se prezinta?