avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 343 soluții astăzi
Forum Activitate chrystyray

Activitate chrystyray

Buna ziua,

Sa inteleg ca , daca mie mi-a fost suspendat permisul 8 luni in germania, eu am dreptul de a conduce in acest timp in orice tara?
Avocata care am avut-o eu in Germania asa mi-a zis, dar Politia Romana mi-a zis - neoficial - ca ar fi la jumatate sentinta de suspendare.
Cert este ca am facut prin avocat cerere de restituire a permisului pe motiv ca parasesc Germnaia, iar raspunsul lor venit pe 18.01.2012 a fost ca el a fost / sau va fi trimis in Romania.
Am fost la Udriste, am sunat la Brigada, la Mae si nimeni nu stie nimic de permisul meu si nici nu figurez in baza de date a politiei romane cu absolut nimic.
Am fost si la Pipera si dupa cateva intrebari privind dreptul de a conduce am Marti 10.04.2012 audienta la Comandant.

Cei de la Udriste au zis ca pot conduce, dar nu mi se pare ok.
Daca ma opreste in trafic un politist, eu ce prezint? Actele in limba germana?
Nu am dovada, deci voi lua amenda pt. lipsa acte, iar cand va veni in tara si doamne fereste sa nu fi avut drep de conducere, imi fac dosar penal. Nu?

Nu inteleg , clar nu exista o lege UE prin care sa se zica clar daca am dreptul de a conduce in alte tari.
Mentionez ca am avut alcolemia de 1,25 si am suspendat permisul 8 luni si amenda 900 e neplatita inca.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna Ziua,

Mi-a fost retinut permisul de conducere pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice pe 20 noiembrie. Pana astazi nu am primit decat o hartie cum ca as fi avut 1,25g/mie in sange. Am o avocata nemtoaica, care mi-a zis ca pot conduce in orice tara mai putin Germania, iar la un control sa le zic ca mi-am uitat permisul.!?!?!!?
Bun, eu in februarie vreau sa vin de tot acasa in Romania. Pot sa imi cer permisul inapoi pentru ca plec acasa?
Daca vin acasa si-l dau pierdut pot sa-mi fac altul?
Daca nu platesc aici amenda imi vine in RO de plata?

Avocatii si contabilii din tara asta nu stiu meserie sau o fac intr-un mod foarte ciudat.
Va multumesc.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...