avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 366 soluții astăzi
Forum Activitate cdn2828

Activitate cdn2828

Răspuns la discuția Modificare program de lucru


Cornel Vasile a scris:

Si tot cu act aditional trebuie sa vi se modifice programul in ture.


Multumesc!

Pot refuza semnarea actului aditional? Care pot fi consecintele?
Răspuns la discuția Modificare program de lucru
"O norma intrega, durata timpului de lucru fiind de 8ore/zi, 40ore/saptamana.
a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: inegal (ore zi/ore noapte) cf. R.I. si Fisa Postului.
b) Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/ contractului colectiv de munca aplicabil."

Mentionez ca de 10 luni am obtinut programul de lucru de 6 ore/ zi, cu act aditional la CIM.
Buna ziua!

Sunt angajat in sistemul privat pe un post care necesita studii superioare, am semnat Fisa Postului pentru un alt post (care necesita studii superioare) si exercit munca unui post care necesita studii medii.
In departamentul in care imi desfasor activitatea se lucreaza in ture insa eu fiind singurul care nu are loctiitor pentru activitatea prestata am beneficiat de mai bine de un an si jumatate de program fix intr-o singura tura, aspect convenabil mie si cunoscut de catre superiori. Angajatorul (= superiorii) a(u) mai adus o persoana in department (tot cu studii superioare insa in stagiu practic) si doreste/ doresc sa imi modifice programul astfel incat sa venim in ture, lucru cu care eu nu sunt de acord. Mentionez ca in C.I.M. sunt stipulate urmatoarele:
“Durata muncii
a. O norma intreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/ zi, 40 ore/ saptamana.
‘Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: inegal (ore zi/ ore noapte inegal) cf. R.I. si Fisa Postului.
‘’Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/ contractului colectiv de munca aplicabil.
b. O fractiune de norma de ………ore/ zi ………ore/ saptamana; (TAIAT)
‘Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza: …………. (ore zi/ ore noapte). (TAIAT)
‘’Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern/ contractului colectiv de munca aplicabil.
‘’’Nu se vor efectua ore suplimentare cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente sau inlaturarii consecincelor acestora”

Intrucat nu doresc sa merg la serviciu in ture, nu am fost format profesional conform C.M. in termen de 2 ani, Fisa Postului nu corespunde postului si activitatii prestate si din motive obiective nu pot face sesizare la I.T.M., C.N.C.D. etc. si nici nu pot inainta o actiune in instanta, in afara de a-mi cauta un alt loc de munca ce pot face? Exista vreun temei legal prin care pot sa refuz sa merg la serviciu in ture?

Cu stima,
Răspuns la discuția Timp de lucru
Multumesc!
Răspuns la discuția Timp de lucru
In sistemul privat.

In CM nu este mentionat ca lucrez in departamentul respectiv. Mi s-au cerut copiile actelor (Certificat de membru OBBCSSR, ALP, cod parafa etc.) desi departamentul nu este acreditat RENAR si nici nu are contract cu CAS.

In cazul in care in acte sunt incadrat in laboratorul clinic dar eu imi desfasor activitatea in alt departament, este CM nul?

Cornel Vasile a scris:

Lucrati in sectorul privat sau bugetar?

Discuție Timp de lucru
Buna ziua!

Am profesia de biolog si lucrez intr-un laborator de analize medicale in departmentul de anatomie patologica. La semnarea contractului am observat ca nu este mentionat departamentul iar norma de munca este de 8 ore. Din cate stiu (daca stiu bine) fiind mediu toxic norma de lucru nu poate depasi 6h/zi. Ce pot face?

Va multumesc!
Buna ziua!

Am o firma de constructii impreuna cu tatal meu care a acumulat datorii la stat. In urma cu 2 ani (la indrumarea unui avocat) am decis suspendarea ei. Datoriile au crescut in continuare si am primit printre altele o instiintare de executare silita de la Administratia Financiara. Presati de timp si din cauza lipsei de bani necesari pentru achitarea datoriei, am decis sa incercam sa vindem firma. Am dat anunt in ziar, s-a intalnit tatal meu cu o persoana si in lipsa mea i-a data toate actele in original si stampila pentru a urgenta finalizarea actelor de vanzare-cumparare. Spuneti-mi va rog ce sa fac? Sunt DISPERAT!

Va multumesc!