avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate cocavisan

Activitate cocavisan

Buna ziua!

Prin definitie un spatiu comercial , daca indeplineste conditiile desfasurarii activitatii de comert en detail , dar indeplineste si conditiile desfasurarii activitatii de restaurant , poate desfasura ambele activitati? Sau pentru restaurant ar trebui solicitata schimbare de destinatie?
Nu gasesc nicaieri definitia spatiului comercial si lista activitatilor permise fara schimbare de destinatie!

Multumesc!
Buna ziua!

Detinem un spatiu comercial , parter , fara etaj si fara vecini.
In actul de cumparare din 2005 este trecut spatiu comercial , activ Depozit Nord!
Noi l-am luat acum 6 luni si scrie clar spatiu comercial.
Din anii 1970 functioneaza ca si spatiu comercial.
Ne dorim sa deschidem o zona de food si un restaurant.
Este necesara schimbarea de destinatie sau doar solicitam autorizatie de constructie pentru amenajarea exterioara si interioara a spatiului pentru a indeplini cerintele noii activitati?
Ce lege descrie aceste schimbari de destinatie?
Si credeti ca in cazul in care este necesara schimbarea de destinatie e posibil sa nu primesc acordul primariei din cauza PUZ-ului ?
La noi in Constanta , nu se semneaza nimic de 4 luni.
Am depus pentru Urbanism din iunie si nu am primit nici un raspuns!
Exista un temei legal prin care sa pot demara pentru autorizatia de construire?

Va multumesc mult!
Am hotarat sa deschidem o pizzerie si nu stim cum sa tinem gestiunea acesteia, cum sa inregistram ingredientele care se adauga pe blat.Intentionam ca pentru blat sa facem o reteta iar toate ingredientele care se adauga pe acesta(ciuperci, masline, salam..) sa le inregistram pe cheltuieli deoarece vrem sa dam posibilitatea clientilor sa isi aleaga ce sa contina pizza fiecaruia. Vom avea un stoc initial al ingredientelor la inceputul zilei, seara se cantareste ce a ramas din fiecare si diferenta se da in consum. Exista posibilitatea ca in prima luna sa iesim cu un profit mai mic dar in timp acesta credem ca va creste. Este corect acest lucru din punct de vedere legal?
Societatea noastra are un supermarket, iar in cadrul acestui punct de lucru avem personal angajat cu functia de casier si angajati cu functia de lucrator comercial. In acest registru a completat doar casierul deoarece doar el are contact cu incasarile, lucratorii comerciali neavand acces in casierie ei avand sarcina de a supraveghea pe raioane si de a aranja marfa in raft. Este corect cum am procedat?
Buna ziua,
trebuie sa facem succesiunea dupa mama mea iar unul dintre frati este stabilit in afara el dorind sa imputerniceasca o persoana din tara. Ce fel de procura trebuie sa faca el? Notariala, la Ambasada? Trebuie sa aiba un continut anume ca sa fie acceptat la noi? El ar trebui sa dea si o declaratie de acceptare a calitatii de mostenitor. Si aceasta declaratie trebuie intocmita intr-un anume fel, notariala?
Multumesc!
Răspuns la discuția Suspendare activitate
Multumesc.
Răspuns la discuția Suspendare activitate
Buna ziua,
referitor la aceeasi intrebare cu privire la suspendarea activitatii firmei la un punct de lucru, tinand cont ca avem un supermarket si ca avem produse care au termen de valabilitate scurt (o mare parte dintre ele), in cazul suspendarii activitatii la acest punct de lucru, putem sa facturam marfa catre o alta firma care sa preia activitatea in aceeasi locatie?
Buna ziua,
care sunt pasii si documentele necesare infiintarii unui srl? Multumesc!
Buna ziua, in cazul in care cei de la anaf suspenda activitatea unei societati la un punct de lucru si aceasta face contestatie, societatea isi poate continua activitatea pana la solutionarea problemei?
Trebuiesc schimbate casele de marcat fiscale? Daca da, care este data limita pentru IMM