avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Activitate claudia5555

Activitate claudia5555

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca se poate face donatie cu scutire de raport intre parinti si copii pentru o anumita suma de bani. Deci tatal vrea sa ii lase fiului o suma de bani prin donatie, dar care sa nu fie raportata la masa succesorala in cazul unui eventual deces. Mentionez ca mai exista un succesor rezervatar.
Este mai sigur sa se faca un fel de contract de intretinere pentru aceasta suma?
Va multumesc
Buna dimineata.
Tatal doreste sa lase fiului o suma de bani, dar vrea sa faca acte notariale pentru acestia. Ce anume se poate face in acest sens si ce riscuri pot sa apara?
Va multumesc
Răspuns la discuția Constructie casa pe teren ingust
Imi cer scuze, m-am exprimat gresit, am vrut sa spun Autorizatie de constructie in loc de certificat de urbanism
Buna seara. In ce conditii este nevoie de autoritate tutelara pentru o persoana mai invarsta la intocmirea unui contract de vanzare cumparare teren?
Buna seara. Detin un teren cu deschidere la strada de 10 m si aproximativ 31 m lungime. Se poate obtine certificat de urbanism pe acest teren? Constructia va fi facuta pe lungime cu acces pe lateral. Va rog sa imi spuneti de limitele fata de vecini.
Am inteles ca, daca lasam cel putin 3 m nu avem nevoie de declaratie notariala din partea vecinilor. Distanta fata de vecini este influentata si de inaltimea constructiei?
Va multumesc