avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Activitate Soonia

Activitate Soonia

Răspuns la discuția Amortizare aparat foto (PFA)
De ce nu mai raspundeti?
Răspuns la discuția Amortizare aparat foto (PFA)
Multumesc pentru raspuns!!

1. Deci spuneti ca este bine codul 3.2.4 (3-5ani) si nu trebuie sa pun in codul 2.1.26.1 cu 9 ani.
Asa este?

2.Pasii mei trebuie sa fie asa:
A. Inregistrarea aparatului in registrul-inventar. O pot face din decembrie 2011, nu?
B. Completez "Fisa de operatiuni diverse", incepand cu luna ianuarie 2012, care inseamna ca trec in fiecare luna (timp de 3 ani, sau 9, cand se amortizeaza asta) suma impartita pe luni.
Asa e?
C. Trec in Registrul jurnal de incasari si plati ca si produs cumparat, platit,
cu data de decembrie 2011. Inseamna ca, chiar daca trec aceasta plata in RJIP, la sfarsitul paginii acesteia, cand calculez totalul de "plati" nu le cumulez impreuna cu restul platilor, cheltuierilor deductibile? Doar trec "informativ"?

Inseamna: Cumulez platile mele din REg.Jurnal + din Fisele de op.diverse, asta
o sa scad din venitul meu brut. Ca sa aflu de fapt Venitul net.


:(
Răspuns la discuția Amortizare aparat foto (PFA)
Cineva?
:help:
Buna seara!
Multumesc, un pic mai greu am gasit si eu noul codul fiscal 2012.

- Asa cum imi propuneti la sfarsitul mesajului, am inceput: am intrebat la AF din raza mea si asta era raspunsul lor. Bonurile de taxi sunt un lux, exact cum am scris in primul mesaj. Dar nu stiu pe ce se bazeaza. Legea nu ar trebui sa fie explicita?

- Da, daca ma gandesc la carburanti, care sunt deduse 50%... imediat ma simt indreptatita ca sa decontez si eu bonuri de taxi. !!


- Mi-ati zis cum sa inregistrez aceste cheltuieli.
Totdeauna am cerut doar bonul de taxi stampilat de la sofer si am introdus in Registrul-jurnal de incasari si plati. Nu este corect?
Pentru bilete de tren am facut ordin de delegatie. Nu este corect?

Dvs imi spuneti: "Pentru a va inregistra aceste cheltuieli ca si deductibile"
sa solocit factura cu bin fiscal. Taximetristii nu o sa-ti dea niciodata ambele.. si nici la ghiseul de la gara...doar bonul sau respetctiv, biletul.

:">:surrender:
Astept raspunsul Dvs.
Multumesc din nou!
Multumesc de raspunsul prompt!
Am inteles idea ca bonurile de taxi se pot deconta doar in cazul daca sunt stampilate de catre soferul taximetrist. Stiam asta :)
Doar ca mi s-a zis ca bonurile de taxi nu se intergreaza in idea de transport comun (ca si trenul sau autobusul), se considera lux!

Eu ma gasit in codul fiscal ([ link extern ] :

CAP 2. Venituri din activitati independente --> art. 48--> Norme metodologice:
punctul 38 / 12:
38. Sunt cheltuieli deductibile, de exemplu:
12. cheltuielile cu transportul de bunuri şi de persoane;

Am cautat unde trebuie regula?

In asa fel pot sa decontez orice bilet de transport, taxi, autobus, tren, avion?
Exista o limita?

Multumesc frumos!
Buna ziua.
Sunt confuza legat de amortizarea mijloacelor fixe la PFA (sunt neplatitor TVA).
Am cumparat in decembrie 2011 un aparat foto (in profilul meu de PFA am si codul Activitati fotografice -7420), pentru uz profesional.
A costat cca 2000 RON, deci sunt obligata sa amortizez.

1. In cati an se amortizeaza?
In HG 2139/2004 am gasit punctele
2.1.26.1 "Masini, utilaje si instalatii fotografice; utilaje pentru scene de teatru, cluburi si cinematografe, în afara de" (9-15 ani)
3.1.5. Aparate electrocasnice; aparate radio-receptoare, televizoare, aparatura video, masini de spalat rufe, masini de spalat vase, frigidere, aspiratoare de praf, etc."(4-6 ani)
3.2.4. "Alta aparatura birotica neregasita în cadrul subgrupei 3.2." (3-5 ani)


As opta pt ultima varianta (3.2.4.). Dar nu stiu ce sa fac.
Unde se incadreaza aparatul foto?
Mi s-a zis ca la electrocasnice nu se poate.

2. In articolul 24, punctul 11 ([ link extern ] )
11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcţiune;


Asta inseamna ca chiar daca am cumparat in decembrie 2011, nu pot sa scriu nimic in registru de casa 2011, numai incepand din anul 2012?
Corect?

3. Daca se amortizeaza, sa zic, in trei ani. Suma totala 2000 ron impart la 3 (ani), dupa care la 12.
2000:3= 666.66 ron (pe an)
Se scrie in fiecare luna cat e amortizarea? (adica 666.66:12= 55.55 ron?)

Ar fi destul de important...Puteti sa-mi raspundeti?
Multumesc

Cu stima,
:">
:surrender:
Buna ziua

Vreau sa va intreb ce se intampla cu bonurile de taxi, se pot introduce in registru de casa ca si cheltuiala deductibila?
Mi s-a zis ca doar abonamentul pe transport comun, sau bilet de tren clasa a 2-a se poate lua ca si cheltuiala deductibila.
Este adevarat?

Eu am abonament doar pe o linie, in oras.
In rest, daca e nevoie ma duc cu bilete, sau taxi (sau pe jos...).
Scrie undeva special?

multumesc
Buna ziua.
Sunt confuza legat de amortizarea mijloacelor fixe la PFA (sunt neplatitor TVA).
Am cumparat in decembrie 2011 un aparat foto (in profilul meu de PFA am si codul Activitati fotografice -7420), pentru uz profesional.
A costat cca 2000 RON deci sunt obligata sa amortizez.

1. In cati an se amortizeaza?
In HG 2139/2004 am gasit punctele
2.1.26.1 "Masini, utilaje si instalatii fotografice; utilaje pentru scene de teatru, cluburi si cinematografe, în afara de" (9-15 ani)
3.1.5. Aparate electrocasnice; aparate radio-receptoare, televizoare, aparatura video, masini de spalat rufe, masini de spalat vase, frigidere, aspiratoare de praf, etc."(4-6 ani)
3.2.4. "Alta aparatura birotica neregasita în cadrul subgrupei 3.2." (3-5 ani)

A opta pt ultima varianta (3.2.4.). Dar nu stiu ce sa fac.
Unde se incadreaza aparatul foto?
Mi s-a zis ca la electrocasnice nu se poate.

2. In articolul 24, punctul 11 ([ link extern ] :
11) Amortizarea fiscală se calculează după cum urmează:
a) începând cu luna următoare celei în care mijlocul fix amortizabil se pune în funcţiune;

Asta inseamna ca chiar daca am cumparat in decembrie 2011, nu pot sa scriu nimic in registru de casa 2011, numai incepand din anul 2012?
Corect?

3. Daca se amortizeaza, sa zic, in trei ani. Suma totala 2000 ron impart la 3 (ani), dupa care la 12.
2000:3= 666.66 ron (pe an)
Se scrie in fiecare luna cat e amortizarea? (adica 666.66:12= 55.55 ron?)

Ar fi destul de important...Puteti sa-mi raspundeti?
Multumesc

Cu stima,
:">
:((