avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate adrianseres

Activitate adrianseres

Răspuns la discuția penalizare abuziva salar
bonusarea este prevazuta in contractul individual de munca , insa nu este specificata o valaore anume , grila de bonusare este diferita de la un an la altul, sau mai mult, in functie de evolutia pietii.. etc, in grila sunt prevazute si penalitati, insa aceea taiere de bonus este peste valoarea penalitatilor prevazute in grila de bonusare. Am fost si penalizat odata conf grilei. Dar acum am fost penalizat din bonus fara un motiv anume.
Discuție fisa postului
Buna ziua,
Lucrez intr-o firma in departamentul de vanzari. In fisa postului este mentionat ca trebuie sa promovez ofertele companiei, eu le promovez dar compania nu-mi pune la dispozitie marfa necesara, nici macar la insistentele mele. Daca nu realizez vanzare nu-mi iau bonus. Nu pot realiza vanzare daca nu am marfa.
Problema este semnalata in repetate randuri catre conducere si raspunsul primit in scris este "nu avem solutii"
Ce pot sa fac in aceste conditii?
Buna ziua,
Lucrez la o firma in departamentul vanzari, salarul este compus intr-o parte fixa si un bonus. Acest bonus se calculeaza dupa o formula bine stabilita. Bonusul este trecut pe fluturas. Luna aceasta mi-sa taiat fara motiv din bonus. La intrebarea mea, care este motivul taierii, am primit raspunsul ca asa a vrut directorul general. Mentionez ca taierea de bonus sa produs la toata lumea din departament. Mai mentionez ca acest bonus este calculat in mod automat de sistem si este public pentru angajati, decci nu poate fi greseala umana. In alta ordine de idei, nu am primit bonusul care il calculeaza sistemul. Sunt indreptatit sa ma adresez ITM-ului?
Multumesc
Buna ziua,
Am urmatoarea nelamurire:
Lucrez la o firma unde salariul este compus dintr-o parte fixa si o parte variabila.
Pentru partea variabila sa semnat un act aditional prin care se specifica conditiile de primire a bonusului
In ultima luna sa "taiat" o buna parte din bonus pentru un motiv care nu este cuprins in acest act aditional. Mai mult de atat, acest act aditional sa semnat in ianuarie 2013 si eu nu am primit nici pana azi o copie inregistrata la ITM sau macar semnata de cineva din firma. Plata bonusurilor se face in produse cu toate ca nu este specificat acest lucru in contractul de munca.
Va rog ajutati-ma, vreau sa stiu cat este de legal cele enumerate mai sus si ce ar trebui eu sa fac in aceasta privinta.
Multumesc
Buna ziua,
Dorescsa stiu care este perioada de proba dupa noul cod al muncii, si daca perioada de proba se poate prelungi cu inca o "perioada de proba".
Multumesc
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc pentru promptitudine dar sunt 2 raspunsuri din care nu inteleg. Este sau nu nevoie de act aditional la CIM pentru ca acesta sa fie modificat dupa noul cod al muncii?
Discuție Demisie
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti care este termenul legal de preaviz in cazul in care inaintez demisia in anul 2012 dat fiind faptul ca angajarea mea sa facut inainte de schimbarea codului muncii. Mentionez faptul ca dupa intrarea in vigoare a noului cod al muncii nu am semnat nici un fel de act aditional. Multumesc