avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaraluca85

Activitate ioanaraluca85

Buna ziua, va rog sa imi spuneti daca stiti care ar fii varianta corecta in cazul in care administratorul care este si asociat unic al unui srl doreste sa treaca cladirea de pe srl pe el persoana fizica.
Am auzit de exemplul in care administratorul a imprumutat firma cu bani iar in schimbul sumei de bani a facut un contract la notar si in loc sa isi recupereze banii a trecut pe el persoana fizica cladirea fara a mai plati impozit si respectiv TVA.
Va rog sa imi spuneti daca este legal asa ceva.
Iar daca este legal se aplica si in conditiile in care banii cu care a imprumutat firma sunt adunati in timp? Adica in decurs a cativa zeci de ani, nu cu contract de imprumut.
Si va rog sa imi faceti si referire la legi.
Va multumesc.
Deci concret, daca in cazul meu, un angajat al societatii face parte din echipa respectiva, si singurul act ar putea fi chitanta data de catre firma unde se tine campionatul, respectiv o chitanta de inchiriere teren, poate societatea sa faca sponsorizarea respectiva?? Mentionez ca nu este vorba de caritate.
Buna ziua, este vreo metoda in care un srl sa poata sponsoriza o echipa de fotbal de amatori? mentionez ca nu este echipa societatii si ca nici nu este formata oficial cu CUI, etc..., este doar o echipa care s-a inscris in campionatul local de fotbal amatori.
Răspuns la discuția Bilant
Nu am de ce (si nu imi permit) sa angajez un contabil daca stiu eu sa fac acest lucru mai ales ca nu am o societate mare ca sa nu am timp efectiv sa ma ocup de contabilitate
Răspuns la discuția Productie
Multumesc de raspuns, da, nu am fost foarte specifica, firma cumpara scaiuri, inele de metal, etc... le taie, le coase si le transforma in curele pe care le vinde mai departe altor firme (inclusiv firmei de unde a achizitionat scaiurile, inelele de metal, etc..) pentru a face parte in final dintr-o gheata.
Răspuns la discuția PFA Contabilitate
Economistii isi pot deschide PFA-uri cu activitate de contabilitate, fara a fi membri CECCAR
Avand in vedere recentele modificari aduse Legii contabilitatii prin OUG nr. 37/2011, economistii vor putea sa isi deschida PFA-uri cu obiect de activitate "contabilitate", fara a fi membri ai Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania(CECCAR), conform informatiilor furnizate de Oficiul National al Registrului Comertului, la solicitarea AvocatNet.ro
naintea de adoptarea OUG 37/2011, exista temei legal pentru inregistrarea activitatii prevazute la cod CAEN 6920 -Activitati de contabilitate si audit financiar; consultanta in domeniul fiscal doar pentru expertii contabili si contabilii autorizati.

Redam mai jos raspunsul ONRC:

Art. 10 alin 3^1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, introdus prin OUG nr. 37/2011, acorda dreptul persoanelor cu studii economice superioare sa organizeze si sa conduca contabilitatea persoanelor juridice cu o cifra de afaceri sub echivalentul a 35.000 euro, prin derogare de la alin (3) al aceluiasi articol care prevede conditia de a fi membru CECCAR.
Opinam ca, data fiind aceasta prevedere, exista temei legal pentru inregistrarea activitatii prevazuta la cod CAEN Rev. 2 – 6920 Activitati de contabilitate si audit financiar; consultant in domeniul fiscal, ca obiect de activitate pentru forma de organizare potrivit OUG nr. 44/2008, respectiv PFA, desfasurarea activitatii potrivit prevederilor legale apartinand solicitantilor.
OUG nr. 37/2011 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 285 din 22 aprilie 2011.

Potrivit modificarilor aduse prin acest act normativ, persoanelor care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro contabilitatea poate fi organizata si condusa si de catre persoane fizice care au studii economice superioare, angajate pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului Civil, persoane care intocmesc si semneaza situatiile financiare anuale.

www.avocatnet.ro/content/art...
Discuție Productie
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o privinta: O srl cumpara materie prima de la o alta SRL, o prelucreaza si o revinde inapoi la aceeasi firma (produsul urmand a face parte dintr-o gheată). Tot acest proces se numeste prestari servicii sau productie?? Dvs.cum vedeti situatia??
Buna ziua, am auzit ca se poate face PFA pentru a tine contabilitatea firmelor mici chiar daca persoana in cauza nu este membru CECCAR. Puteti sa imi spuneti daca este adevarat sau nu sau care sunt conditiile??? Va multumesc.
Discuție Bilant
Buna ziua, sunt administratorul (asociat unic) unui SRL, avand studii superioare economice am dreptul sa intocmesc bilantul contabil si sa il semnez??
Desi nu cred ca conteaza mentionez ca lucrez si in prezent la alte firme angajata ca si contabil sef, deci am experienta in domeniu, nu imi este insa clar daca in cazul de fata ma pot incadra la "Alte persoane..."
Buna ziua, tocmai am infiintat un SRL si as vrea sa stiu de ce fel de autorizatii imi trebuie, am cautat pe internet dar ce am gasit nu mi se pare de actualitate si nu vreau sa incep gresit. Mentionez ca firma are codul caen 7112- Activităţi de inginerie şi consultanţă tehnică legate de acestea. Va multumesc anticipat, o zi buna.