avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate miki24

Activitate miki24

Buna ziua,

Unul dintre subiectele pentru examenul din anul I de stagiu la CECCAR este urmatorul:

"Simulati o misiune de examen limitat asupra creantelor."

Ma poate ajuta cineva va rog.
Am urmatoarele repere pe factura la pret unitar fara tva:
- 3 buc laptop 1548.38 lei
- 3 buc licenta 354.83 lei
- 1 buc antivirus 346.77 lei
- 4 buc licenta 846.77 lei
- 4 buc cooling(racitor laptop) 72.57 lei
- 4 buc mouse 44.35 lei
- 1 buc licenta 471.77 lei
- 4 buc discount cf promotie cadou cooling -72.57 lei
- 4 buc discount cf promotie mouse -44.35 lei
- 1 buc discount -207.66 lei
Pe ce conturi inregistrez aceste produse? Pe cati ani le amortizez? Pot grupa laptopul cu licenta si cu antivirusul?
Am incheiat un contract de comodat cu un furnizor de cafea. Obiectul contractului reprezinta furnizarea a folosintei cu titlu gratuit a unui aparat de preparat cafea. In schimb imi factureaza capsulele de cafea (exemplu 100 capsule la o valoare cu tva de 181 ron) . Eu folosesc aceasta cafea la servirea clientilor. Pe ce cont de cheltuiala pot inregistra factura cu tva?
Discuție declaratia 112
Daca la sfarsitul anului 2012 am o cifra de afaceri de 1300000 lei si 1 salariat am obligatia depunerii lunare a declaratiei 112 ?
Răspuns la discuția Declaratia 010
Va multumesc frumos pt raspuns!
Discuție Declaratia 010
In anul 2012 la infiintare conform declaratiei 010 am estimat a realiza o cifra de afaceri de 500000 lei si am optat pt perioada fiscala lunara potrivit legii, iar pt impozit pe profit trimestrial.
La sfarsitul anului 2012 am o cifra de afaceri de 1000000 lei.
Trebuie sa mai depun 010 pana la 30 ianuarie cu cifra de afaceri realizata si perioadele fiscale?
Discuție Declaratia 094
Daca am depasit plafonul de 100000 euro si nu am efectuat achizitii intracomunitare trebuie sa mai depun declaratia 094 "Declaraţie privind cifra de afaceri în cazul persoanelor impozabile pentru care perioada fiscală este trimestrul calendaristic şi care nu au efectuat achiziţii intracomunitare de bunuri în anul precedent"?
In februarie 2012, la infiintare am depus declaratia 010 optand pt depunerea lunara a "Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate".
Daca am 1 angajat si si o cifra de afaceri mai mare de 100000 euro trebuie sa mai depun "Delaratia privind optiunea pt depunerea lunara a "Declaratiei privind obligatiile de plata a contributiilor sociale, impozitului pe venit si evidenta nominala a persoanelor asigurate"?
Răspuns la discuția Reducere financiara (scont)
Dar urmatoarea inregistrare ar fi corecta ?
401 = 767 100000
4426 = 4427 -24000
Buna ziua,
Am primit o factura de la un furnizor de reducere financiara (scont) pt produsul floarea soarelui cu taxare inversa in val de -100000 lei. Acesta este acordat ulterior facturarii, iar produsul nu se mai afla pe stoc. Va rog frumos sa ma ajutati cu inregistrarea in contabilitate .
Va multumesc !