avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate crisschirita

Activitate crisschirita

Legea 166/2012 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului 124/2011 :
"Art. 1. - (1) Pentru copiii nascuti, adoptati, incredintati in vederea adoptiei, luati in plasament, in plasament in regim de urgenta sau tutela pana la data de 31 decembrie 2010, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului ori producerii evenimentelor mentionate, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara reprezentand 85% din media veniturilor realizate in ultimele 12 luni.

Conventia civila este supusa impozitului pe venit, deci din ce cauza nu se iau in calcul veniturile pentru indemnizatie? Se considera venit ocazional, nu cu caracter permanent?
Poate beneficia de indemnizatie CIC o persoana care 12 luni anterior nasterii a obtinut venituri exclusiv din conventie civila?
In cazul in care mama (lahuza) nu beneficiaza de un venit, poate tatal copilului (care beneficiaza de venit) sa intre in CIC imediat dupa nasterea copilului?(fara a mai astepta cele 42 zile de post natal)
Daca intrerupe dupa o luna concediul, primeste stimulentul lunar de 500 lei pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani?
O societate trebuie sa plateasca indemnizatia de neconcurenta unui angajat la incetarea contractului. In acest caz va rog sa ne raspundeti:
- care sunt taxele ( contributii sociale si impozit) din perspectiva angajatorului si angajatului pentru indemnizatia de neconcurenta;
- daca se trece pe statul de plata;
- daca se declara in declaratia 112;
data nasterii copilului este 19.12.2011.

multumesc.
Am o salariata care a reluat contractul de munca in dec.12 de crestere copil. Din motive economice pe care firma le are, trebuie sa reducem personalul. Cum putem proceda in cazul in care trebuie sa-i desfacem contractul de munca astfel incat sa nu incalcam legea.
Multumesc
Buna ziua,

Doresc sa stiu daca exista un contract colectiv la nivel de ramura la care poate adera o societate care are codul CAEN 6202.

Multumesc,
Buna ziua,

Am un salariat care a depus la organul competent solicitarea pensiei pentru limita de varsta in data de 31 07 2012. de atunci si pana in prezent (30.09.2012) a fost platita in baza aceluiasi contract.
In data de 24 a primit decizia de pensionare limita varsta (mie mi-a comunicat in data de 26.09.12), i-am inchis vechiul contract si i-am deschis alt contract incepand cu 02.10.2012.
Ce implica acestea?
Buna ziua,

Am o salariata care revine la servici dupa 1 an de la nasterea copilului si ma intreaba daca mai beneficiaza de reducerea cu 2 ore din program? Cf OUG 96 / 2003 ?
Politica firmei prevede plata unei parti variabile trimestriale in cazul unor categorii de functii si am un fost salariat care a incetat contractul de munca de aprox 3 luni si doreste incasarea acestei parti variabile (care i se cuvine legal). Cum procedez legal sa-i platesc aceasta suma chiar daca numai este salatiat de 3 luni. Mentionez ca la acel moment nu am avut cifrele auditate pentru ai pute calcula.
Exista perioada maxima de plata restanta (in cazul in care mai apar persoane de 6,12 luni plecate din firma)?