avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 287 soluții astăzi
Forum Activitate floridi67

Activitate floridi67

Multumesc, din nou pt. raspunsuri. Am specificat mai sus ca a fost o fisura la coloana de scurgere apa menajera(parte comuna).Mentionez ca ap. cu pricina este chiar deasupra celui in care locuiesc iar la mine nu au fost probleme.Am purtat o discutie din nou azi cu proprietarul pagubit si omul mi-a adus formularul cu cerintele celor de la Astra . Se cere intr-adevar o dovada de la asociatie in care sa se specifice data,cauza evenimentului, daune produse(pe scurt),imobil pagubit si vinovati de producerea evenimentului-nr. ap vinovat, nume proprietar daca exista. O aberatie....parerea mea. Daca nu exista as. de propr. sau nu doreste eliberarea adeverintei se cer declaratiile a doi martori, care sa declare acelasi lucru. Ce parere aveti??? Eu i-am dat domnului un inscris asa cum m-a sfatuit d.nul Adriantot. In ceea ce priveste inlocuirea instalatiilor din apartamente e mai greu,intr-adevar oamenii nu constientizeaza ce se poate intampla si drept dovada si situatia nou aparuta, cea cu asigurarile. Personal, m-am gandit ca la anul in Adunarea generala sa supun dezbaterii aceasta problema(eliberare adeverinte catre firme asigurari) ca sa se ia o hotarare.
"Vina" ...e mult spus, a fost o fisura la instalatia de scurgere apa menajera(parte comuna) la et. superior. Nu a fost provocat ci..s-a intamplat pur si simplu.A fost un concurs de imprejurari nefericit, faptul ca nu au fost acasa, ca nu s-a vazut in alt ap., ca si-au dat seama la o sapt. dupa ce au venit.Fara falsa modestie chiar ma preocupa ce se intampla cu instalatiile si cu tot ce se intampla, de 2 ani de cand sunt presedinte am renovat multe. Blocul este construit in 1960 si......
Asa m-am gandit si eu ca ar fi normal, totusi am vazut la Alianz Tiriac ca intr-adevar cer un fel de pv sau adeverinta de la asociatie in astfel de cazuri. Multumesc.
Buna ziua,
Va rog mult sa ma mai ajutati cu un sfat, daca se poate. Ma confrunt cu o situatie noua pt. mine in calitate de presedinte de asociatie.
In urma cu 1 luna am fost chemata de un proprietar in apartamentul sau situat la et. 1, care lipsise din localitate timp de 3 sapt.. Peretele de deasupra chiuvetei de la bucatarie era mucegait, daduse un dulap suspendat jos iar placajul din spatele acestuia mucegait, de asemenea tocul de la usa umflat, peretele din sufragerie comun cu bucataria, umflat tapetul....ce sa spun..neplacut. Am luat imediat legatura cu un instalator si am remediat in 24 h. S-a dovedit a fi scurgerea apa menajera fisurata la etajul de deasupra. Nu aveam cum sa vedem defectiunea pt. ca cel de la 2 nu a obs. nimic iar ei nefiind acasa....Zilele trecute ma pomenesc cu proprietarul afectat ca imi pune in fata o"adeverinta"(ciorna), scrisa de el dar era ca venind din partea asociatiei in care explica tot ce s-a intamplat, pagubele produse. Mi-a spus sa-i dau un nr. de inregistrare, stampila si semnatura motivand ca-i este necesara la firma de asigurarea pt. casa.Intrebare: cum sa procedez in aceasta situatie? Exista vreo baza legala ca firma de asigurari sa ceara asa ceva de la asociatie? Poate fi o chichita a firmei pt. a gasi un vinovat de la care sa recupereze pagubele? Nu se creaza un precedent? Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez corect si legal. Adeverinta, daca e cazul am s-o concep eu dar....nu stiu cum sa procedez. Chiar nu e vina asociatiei.Va multumesc anticipat.
De putin timp sunt presedintele unei asociatii de proprietari si incerc sa ma pun la punct cu legislatia in vigoare.
Doresc sa fiu un presedinte corect de aceea as dori citeva lamuriri despre legalitatea introducerii de persoane la cotele de intretinere pe baza sesizarilor verbale/scrise a vecinilor.
M-am confruntat cu o astfel de problema la asociatie, respectiv 3 proprietari din totalul de 20 de pe scara mi-au sesizat verbal ca la un ap. locuiesc 3 persoane in plus din luna august. Le-am sugerat sa faca sesizarea in scris dar au refuzat. Am abordat civilizat proprietara ap. care mi-a explicat ca cele 3 persoane nu au locuit timp de 15 zile in cele 2 luni si ca poate dovedi dar ca din luna octombrie va completa cerere pt. introducerea acestora la intretinere pe o perioada nedeterminata. Am transmis celor 3 raspunsul obtinut si nu vreti sa stiti ce scandal….Am expus situatia spre analiza membrilor comitetului si urmeaza sa ne intalnim sapt. aceasta dar din discutiile initiale nu prea aveau solutii. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns de cum ar trebui sa procedam legal in astfel de cazuri pt. ca nu am gasit nicio reglementare in lege in acest sens si cum am putea rezolva corect astfel de situatii neplacute. Am urmarit pe forum diverse discutii in acest sens dar nu am reusit sa-mi fac o parere clara. Multumesc.