avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate darkrider

Activitate darkrider

Răspuns la discuția Viza Flotant pt spatiu comun
Din pacate pt acordarea chiriei la politisti mi se cere in mod obligatoriu sa am viza de flotant pe adresa pe care exista contractul de inchiriere.
Buna seara,

Ma confrunt cu urmatoarea problema. Undeva la ultimul etaj al unui bloc exista un apartament care are regim juridic de spatiu comun. Intr-o camera din acest apartament isi are sediul administratia, restul fiind inchiriat.
Doresc sa inchiriez eu acest spatiu insa problema e ca pentru a mi se deconta o suma de bani pentru chirie trebuie incheiat un contract inregistrat la administratia fiscala si trebuie sa imi fac viza de flotant pe respectiva adresa.

Este posibil sa imi fac viza de flotant acolo avand in vedere ca in acte acel spatiu nu este prevazut ca fiind apartament ci ca spatiu comun?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Dovada Platii Taxei Auto
Masina la ora actuala nu se mai afla la cel care a platit taxa. Cel care a platit taxa este in Spania si nu il pot contacta. Exista vreo cale prin care pot solicita eu, in baza actelor masinii la Trezorerie o asemenea copie?
Buna Ziua

Vreau sa achizitionez o masina ce a fost inmatriculata in tara in 2008. Conform normelor metodologice de aplicare a L9/2012 la transcrierea dr. de proprietate voi avea nevoie de o dovada a platii taxei auto eliberata de organul fiscal.
Aceasta dovada o poate lua cel care a platit taxa dar respectivul este plecat din tara si nu am nici o modalitate de a il contacta. Exista alta modalitate de obtinere a acestui act?.

Presupunand ca zilele astea va aparea acea OUG prin care se suspenda cu un an "taxa la revanzare" pt inmatriculate inainte de 1 ian. 2007 vreau sa stiu ce se intampla cu cele inmatriculate in perioada 1 ian 2007 - ian 2012 pt care se solicita dovada platii. Mi s-ar parea ilogic sa o ceara in continuare.