avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate valik

Activitate valik

Răspuns la discuția partaj.
va exista ipotaca pe casa?si atunci de ce spuneti ca o pot vinde?cine cumpara o casa ipotacata .nu mai inteleg nimic.sau sulta devine creanta ,si beneficiaza de ipotaca legala .in acest caz imobilul este ipotecat ca garantie pana la achitarea sultei,si deci in trei ani nu se poate vinde.sau sulta devine creanta si devine ipoteca legala pe orcare bun detinut, nu neaparat pe casa.?sau doar obiectul partajat (imobilul) este ipotecat?deci imposibila vanzarea.sau se pune ipoteca doar pe bunurile detinute in momentul cand din diferite motive plata ratelor este intrerupta. CINEVA POATE SA-MI DEA O EXPLICATIE CLARA? MULTUMESC
Răspuns la discuția partaj.
va multumesc.deci pot vinde imediat casa, dar va exista o ipotecxa pe alte bunuri, sau pe noua casa ce intentionez sa cumpar din vanzarea primei.pe mine ma intereseaza sa pot vinde imediat casa dupa ce imiu va fi atribuita, inainte de sfarsitul perioadei de trei de plata in rate a sultei.doresc sa vand imediat casa deoarece imi readuce in memorie amintiri nu prea placute din timpul casatoriei.deci va rog un raspuns pe intelesul nostru,al muritorilor de rand: pot vinde imediat acest imobil, sau ramane ipotecat pana la plata sultei in cei trei ani.sau se poate vinde,dar cu o ipoteca pe el.sau se poate vinde fara nici un fel de ipoteca pe el. va multumesc mult
Răspuns la discuția partaj.
va multumesc mult.intentionam sa intreb daca pot vinde imediat casa dupa hotararea definitiva, .ramanand sa platesc sulta in trei ani.de rate.fostului sot, sau casa ramane ca o garantie pt creanta pana la ultima rata din sulta platita
Răspuns la discuția partaj.
va multumesc mult pt amabilitatea cu care mi sa raspuns.o singura intrebare daca imobilul din momentul hotararii definitive .se poate imediat,sau numai dupa achitarea ultimei rate? deci dupa trei ani,in cazul meu . va multumesc mult anticipat
Discuție partaj.
Buna ziua.Am intentia sa cer plata sultei in rate.In cazul in care mi se aproba, devin proprietar unic al imobilului imediat dupa sentinta definitiva, sau dupa plata ultimei rate, deci dupa trei ani.Multumesc anticipat
Răspuns la discuția recuperare onorariu
Multumesc mult.Oricum, ma resemnez cu gandul ca i-am pierdut.In ceea ce il priveste pe avocat, nu il stiam personal, si nici nu l-am intalnit vreodata, eu fiind in Italia.Il cunoscusem prin cineva.
Buna ziua.Am o intrebare:in anul 2009 mi sa cerut suma de 1500 euro de catre avocat pt a ma reprezenta in proces partaj, din care am platit un acont de 750 euro.Dupa doar 2 termine am renuntat la serviciile dumnealui din cauza superficialitatii si dezinteresului avocatului privind interesele mele.Mai exista vreo posibilitate sa recuperez acesti bani,si ce trebuie sa fac?Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția vanzare imobil prin executor
pai tocmai aici e problema:casa nu se poate vinde din cauza problemelor aratate mai sus. iar sotia asta urmareste, sa ceara vanzarea casei tocmai fiindca stie ca nu se poate vinde.deci ca sa putem vinde casa, trebuie cumparat pamant de la ambii vecini sa putem intra in legalitate cu casa, sa putem reface actele. iar vecinii , mama si unchiul ei nu vor vrea sa vanda, tocmai pt ca casa sa ramana sotiei. neavand acte legale, executorul nu va putea intocmi acte pt licitatie. deci ea va ramane cu casa, iar eu cu nimic.sotia va motiva ca nu e vina ei ca vecinii nu vor sa ne vanda cei 190 cm de pamant pt a putea intra in legalitate cu casa. sunt eu cel care ramane fara nimic.fiindca nu se poate vinde o casa care nu are acte i regulòa. niciodata. problema e ca in felul asta eu nu-mi voi putea recupera banii niciodata, in timp ce ea va continua sa stea in casa linistita
in urma partajului fosta sotie a obtinut casa urmand sa-mi plateasca 50% din valarea expertizata,insa motivand faptul ca nu are posibilitatea de a putea plati , a deschis proces apel in care arata ca renunta si dumneaiei la imobil ( in primul proces a cerut alocarea imobilului). problema este ca in caz ca instanta va decide scoaterea imobilului la vanzare,acesta nu se va putea vinde ( aici este viclenia fostei), deoarece prin constructie casa depaseste granita cu vecinii , nerespectand distanta legala de 190 cm dintre constructie si terenul vecinilor,respectiv cu mama ei intr-o parte, si cu unchiul ei in cealalta parte.deci nu avem acte legale pe casa. prin constructie nu am respectat proiectul. in proiect latimea casei e de 10 metri, iar casa i realitate are 14 metri ( latimea terenului pe care e construita casa e tot de 14 metri) .cand am construit casa mama si unchiul ei au fost de acord, dar un acord verbal.deci ca sa putem vinde casa va trebui cumparat pamantul de la mama,respectiv unchiul ei,( ceea ce nu vor face niciodata,interesul lor este sa nu poata sa se vanda casa ) pt a putea intra in legalitate si a reface din nou toate actele:proiect, carte fond funciar,intabulare,sau sa ne retragem cu imobilul in limitele legale,(demolare) ceea ce costa o groaza de bani. vecinii au facut deja plangere la primarie si politie impotriva noastra pt incalcare de posesie.IN ACEST CAZ:
CUM POT SA-MI RECUPEREZ BANII, VAZAND CA IMOBILUL NU SE VA PUTEA VINDE, IAR FOSTA NEAVAND ALTE BUNURI IN TARA,SI NICI CONT IN BANCA, EA LUCRAND IN STRAINATATE.PRIN RENUNTAREA LA IMOBIL , A VRUT DOAR SA SCAPE DE A PLATI SULTA,STIIND CA CASA NU SE POATE VINDE. CE POT FACE IN ACEST CAZ? VA MULTUMESC ANTICIPAT. PRECIZEZ CA IN PRIMA INSTANTA EXPERTUL A CONSTATAT CA NEFIIND POSIBIL LOTIZAREA CASEI, DECI NICI IN CASA NU POT RAMANE.#-o#-o
Răspuns la discuția taxe timru judiciar apel
aveti dreptate, dar cati dintre avocati sunt onesti si iti explica clar situatia in care te afli, si riscurile la care te expui intr-un eventual apel sau recurs? sa fim onesti:unii dintre avocati urmaresc onorariul lor ( si nu putin ), si mai putin ii intereseaza daca o hotarare este sau nu atacabila, important este sa te convinga sa mergi mai departe,ei primind onorariul, si dupa........dumnezeu cu mila.referitor la apel , valoarea pe care eu o contest este cea de 356 000 expertizata care nu este nici pe departe reala ( imobilul aflanduse pe o ulita la tara, dat la ros, fara nici un fel de finisari, instalatii sanitare,electrice, gaz,canalizare, practic nimic ), si in plus mai contest 50 % hotarati in instanta ca sulta pt fosta ( specific ca nu a putut demonstra cu acte venituri in perioada casatoriei, declarand chiar ea ca sa despartit in fapt in aceiasi luna in care am obtinut si autorizatia de constructie, introducand imediat dupa divortul si partajul, chiar daca eu am demonstrat cu acte lunar, venitul pe toata perioada casatoriei) . pt modele : valy_ior@yahoo.it si va multumesc mult.cum trebuie facuta cererea pt ajutor public? si trebuie sa i le dau avocatei sa le prezinte pe 1 feb in instanta, sau le depun la registratura inainte, sai in ziua procesului? fiindca eu nu sunt in tara. multumesc mul