avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 356 soluții astăzi
Forum Activitate stors2002

Activitate stors2002

Răspuns la discuția Convocare pentru nota de relatii
Va multumesc. Oamenii acestia nu vor sa auda de aparare sau ceva de acest gen. Ei vor doar sanctiuni.Astept decizia si ii dau in judecata.
Răspuns la discuția Convocare pentru nota de relatii
Sunt sef statie la CFR Marfa la Ploiesti Triaj ,sunt din Bucuresti si bineinteles fac naveta. In aceasta situatie ma aflu de 7 ani vin cu primul tren regio ajung la ora 7.30 in Ploiesti Triaj si plec cu un IR la ora 14.50 din Ploiesti Sud. Programul este 7.00 - 15.00. La controlul de fond de atatia ani nu am avut nici o problema pana cand a aparut in peisaj alt revizor SC(siguranta circulatiei) .
Cum am organizat activitatea eu semnez condica la zi cu inca 7 salariati si trebuie sa fac verificarea cu fiola si instructaj SSM,SU.Nu intotdeauna prima grija e acest instructaj sau semnarea condicii deoarece am activitati de dimineata organizarea lucrului specific CFR ,compunerea descompunere de trenuri repartizarea celorlati oameni pe posturi etc.Condica unde eu semnez sunt in totalitate femei unde problema cu alcoolulsau alte prostii nu se pune.Astfel ca d-ul in cauza a venit si nu a vazut semnatura si verificarea semnata si a barat condica in dreptul meu. Mentionez ca la sosirea organelor de control eram in birou lucrand la diverse situatii care trebuie transmise la prima ora si ne-am salutat cu totii.Dupa 2 zile am sosit cu acelasi tren impreuna cu d-ul revizor care odata ajuns la birou ia condica si-mi taie 1h.Restul notei cuprinde faptul ca la verificarea unor acte nu au semnat de prelucrare toti salariatii etc. Nu sunt probleme de siguranta circulatiei sau SSM,SU dar nici nu semnaleaza corect ca nu am sala de analiza sau ca stigatoarele de incendiu au fost duse la incarcat din 2016 si nu au mai venit si putem arde ca soarecii.Serviciul de SC se ocupa si de SSM/SU..
Am fost convocat printr-o dispoziție dată în scris la subunitatea pe care o conduc in data de... ...la ora 9.00 la sediul.....biroul.... Am ajuns la locul respectiv la ora 9.10 și am fost informat că am depășit ora convocării și voi fi tratat disciplinar conform codului muncii.Ce sancțiune pot primi și daca e corect un asemenea comportament.


Discuție Tichete de masa
De ce nu se dau tichete de masa conform orelor lucrate. In cazul regimului de munca 12/24h suntem obligati sa luam aceste ture compensare in luna urmatoare ,compensarea facandu-se fara acordarea de tichete desi salariatul a muncit efectuand ore suplimentare ore care nu au fost facute in aceeasi zi.
Dar cine oare va spune ca e vorba de sanctiune????Ma intreb eu cum pot incheia 2 contracte individuale de munca cu acelasi salariat cu 2 functii total diferite una care are ca atributii instruirea personalului si alta de executie din care omul a provenit. Pun si eu niste intrebari pt. ca vreau sa-mi deblochez situatia si nu sa ma dau in spectacol.Si da lucrez la CFR si aici unii au sporuri de siguranta circulatiei, sporuri de munca gra diferite despre asta e vorba.Iar eu pur si simplu ma intrebam si ma intreb cum e corect sa se procedeze in cazul platii pt. munca depusa.Cam atat. Ideea e ca functia superioara are salariul mai mare si sporuri mai mici in timp ce la functia inferioara e cum e de asteptat salariul mai mic dar sporuri mai mari.Ca o idee generala sa stiti ca la CFR sunt cazuri cand seful de statie are salariul brut mai mic decat al unui subordonat din statie (ex. impiegat de miscare)de care raspunde si fata de care are pregatire superioara facuta prin examenul de sef de statie si/sau absolvent al unei institutii de invatamant superior.Am sperat ca cineva stie un raspuns corect conform cu codul muncii
In tot acest cod al muncii la care faceti referire nici dvs,. nu ati gasit raspunsul corect.Nu cred ca pot incheia cu acest salariat 2 contracte individuale de munca pt. ca ar fi ceva gresit. Nu pot fi in acelasi timp si conducator iar dupa 2 zile executant. Functia in care a fost promovat e una iar trecerea lui intr-o functie inferioara inseamna retrogradare. deci sanctiuni etc.Intrebarea e aparent simpla dar nu cred ca cineva poate merge la o firma si sa incheie un contract de manager si un altul sa zicem de femeie de serviciu.E aberant pt. ca cei din jur nu mai stiu cand si de cine sa asculte.Era mult mai simplu daca in codul muncii era stipulat ca se poate cu acordul salariatului sa fie folosit uneori in functia inferioara dar cu salariul functiei superioare si sporurile celei pe care o practica efectiv.Sa nu uitati ca la CFR sunt diverse sporuri care intra si la pensie nu numai la salariul efectiv.
lucrez la CFR .din cauza restructurarilor s-a ajuns in situatia asta.
Am un angajat pe o functie superioara. Din motive de lipsa de personal si pentru acordarea de CO,CM aceasta persoana executa uneori si aceasta functie inferioara.Mentionez ca acest angajat a practicat functia inferioara pana la ocuparea prezentului post iar acum daca l-as folosi il voi folosi pe timp de o saptamana sau 2 intr-o luna dar nu mereu ci numai in cazuri de forta majora respectiv CO,CM.a celorlalti. Mai precizez ca sporurile sunt altele si mai mari la functia inferioara .
Răspuns la discuția Are sau nu are acest drept???
In primul rand sa nu te sperii ca nu are ce sa-ti faca.Copilul fortat sau speriat de el poate sa-i povesteasca ce faci acasa chiar si gresit asa cum intelege el lucrurile ca apoi neispravitul sa le poata folosi impotriva ta.Trebuie sa te adresezi protectiei copilului sau cum s-o mai numi ea autoritatea tutelara sa povestesti ce se intampla sa vada copilul inainte de programul de vizita al tatalui si apoi daca ai cum sa-i chemi sa-l vada dupa ce il tunde sau ce mai face.Treaba cu poza nu tine ti-ar trebui niste martori care sa confirme ce constati si tu atat inainte de al incredinta cat si cand iti aduce copilul cu ideea clara ca acestia sa -l vada pe individ cum ia si cum aduce copilul.Nu trebuie sa-i permiti sa ia copilul decat atunci cand are program si asta strict a intarziat sa-l ia nu il mai dai sau l-a adus mai tarziu reclamat la politie.Trebuie sa iei legatura cu cei de la politie sa le explici si lor modul luii de comportament cum ameninta etc.Ai permis prea multe si te stie slaba motiv pt.care isi bate joc si de tine si de copil.Trebuie sa implici in toata treaba asat si politia iar in cazul in care copilul nu vrea sa meraga la el autoritatea tutelara poate face un raport si poti sa-l dai in judecata.Dar din pacate traim in RO si lumea asta care e platita sa ne protejeze e jalnica.Toata lumea iti va spune ca trebuie sa cauti o cale de mijloc.Asta o spun pt. ca indivizii nu vor sa se implice si atunci te lasa pe tine sa faci cum te taie capul.Cu acest individ trebuie sa lupti cu armele lui.Daca vine si-ti face scandal la uasa politia martori etc apoi judecata si-l potolesti.Iti trebuie nervii tari.Succes.Iar daca sunt multe taisuri atunci poarta-ti crucea si nu mai cauta ajutor.
Discuție expert tehnic
Sunt inginer in transporturi CFR din 1988 am avut mai multe functii momentan sef statie.si as vrea sa stiu cum pot deveni expert tehnic.