avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate roxana75

Activitate roxana75

Buna ziua,
Se poate ataca un contract de concesiune asupra unui teren aflat in proprietatea Primariei, incheiat in 2004?
Terenul concesionat ingradeste un bloc de locuinte limitand accesul in jurul blocului.
Multumesc
Am primit o amenda pentru necomunicare date catre politia locala in cazul unei parcari neregulamentare. Nu am primit decat aceasta adresa, nicio solicitare de comunicare date, niciun avertisment privind parcarea neregulamentara. Mi s-a pus in vedere sa platesc o suma de 1.450 lei avand in vedere o instiintare anterioara primita de mine "cu confirmare de primire" (ceea ce nu s-a intamplat, nu am primit si nu am semnat nimic) si pe care as fi refuzat sa o duc la indeplinire. Am contestat amenda printr-un avocat specializat, insa din August 2023 pana in prezent nu am primit nicio rezolutie.
Cum se poate solutiona aceasta situatie? Cam care sunt termenele de solutionare pentru astfel de cazuri?
Multumesc
Răspuns la discuția Vecinii care ma filmeaza
Sigur. In total 3.
Răspuns la discuția Vecinii care ma filmeaza
Este bloc. Proprietarul de la parter a concesionat terenul din jurul blocului care anterior avea rol de parc/spatiu verde. Apoi a inchiriat apartamentul unor persoane care se comporta ca si cum este curtea lor (galagie, gratare, caini latrand, etc).
Ferestrele apartamentului meu evident ca dau in aceasta curte. Deschid geamurile sa aerisesc, nicidecum sa scutur "presuri" asa cum sunt acuzata (praf este si la mine desi nu mai sta nimeni deasupra). Cand am incercat sa le explic care este situatia, unul dintre chiriasi (de origine araba) a inceput sa tipe, sa ma ameninte ca ma omoara pe motiv ca "nevasta-sa" "nu mai poate de treaba" din cauza mea. Am chemat politia, s-a intocmit dosar penal si atat. In continuare ma ameninta ca ma "invata ei minte" ca politia nu face nimic...mai nou cum deschid geamul, pe oricare latura a aprtamentului apar cu telefoanele (ba sotia "domnului" ba fiul acestora). Ma simt hartuita si neputincioasa in fata acestei situatii; politia "ma intelege" dar nu are ce sa faca mai mult...a venit si proprietarul, evident m-a amentintat si el ca ma face el sa plec de acolo...am fost iar la politie, iar am gasit intelegere ..si atat..
Multumesc si scuze.
Răspuns la discuția Vecinii care ma filmeaza
Cu telefonul. Nu au ce posta. Tot ei ma ameninta ca daca ma prind ca scutur ceva "ma invata ei minte". Am facut plangere la politie pentru amenintari si injurii si am fost anuntata ca s-a deschis dosar penal in acest caz si asta a fost tot. In continuare imi aduc amenintari de fiecare data cand deschid ferestrele....
Buna ziua,
Vecinii de sub apartamentul in care locuiesc ma filmeaza de fiecare data cand deschid geamurile si ma acuza ca scutur praful la ei in casa (NU fac asa ceva). Le-am explicat ca nu au voie sa ma filmeze fara acordul meu dar continua spunandu-mi ca este curtea lor fi fac ce vor.
Ce este de facut?
Multumesc
Răspuns la discuția Returnare bani bilete concert
Multumesc mult pentru raspunsul dvs.
In acest caz am pierdut si biletele si banii? E o practica noua deoarece am mai procedat astfel si mi-au returnat banii fara probleme sau voucher pentru alte evenimente. Nu ar fi trebui sa fiu anuntata la achizitia biletelor?
Multumesc
Buna ziua,
Am cumparat 2 bilete la un concert iar ulterior in nici 24 h m-am razgandit si am solicitat anularea achizitiei si returnarea banilor.
Furnizorul mi-a anulat biletele si a directionat situatia catre o firma de asigurari care la randul ei imi solicita documente (dovada casatorie, deces, accident) care sa dovedeasca motivul returnarii biletelor in vederea intocmirii dosarului de dauna. Eu nu ma aflu in niciuna din situatii. Si nici nu am fost anuntata la achizitia biletelor ca, in cazul anularii nu mai pot primi banii inapoi. Acum am ramas si cu banii luati si cu biletele anulate.
In acest caz nu se aplica regula restituirii banilor intr-un anumit termen de 14-30 zile de la data achizitiei? in cazul meu nu au trecut nici 24 H. Cum imi pot recupera banii?
Multumesc.
Buna ziua,
Avem urmatoarea situatie in condominiul in care locuiesc: 2 apartamente s-au debransat de la reteaua comuna (centrala de bloc) fara a solicita acordul administratorului, presedintelui, asociatiei, etc. Am fost anuntati in calitate de vecini ca nu mai contribuie la cheltuielile comune, cele legate de caldura in apartament. Vechiul administrator a procedat in consecinta si nu au mai fost incluse in calculul caldurii per apartament, situatie care dureaza de cativa ani. Odata cu schimbarea administratiei, intrucat oficial in documentatia asociatei nu exista o solicitare sau un acord privind debransarea, apartamentele au fost incluse in listele de plata a cheltuielilor cu caldura, cu cotele aferente per apartament (pentru luna in curs, nu retroactiv). Este abuziva aceasta actiune ? Proprietarii celor doua apartamente ameninta ca vor da in judecata asociatia pe motiv ca li se solicita sa achite "ceva ce eu n-au consumat".
Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Care este modalitatea de aflare a numarului cadastral corect al unui imobil in cazul in care acesta apare diferit in extrasul CF, fisa cadastrala, contract de vanzare-cumparare.
Mentionez ca este vorba despre terenul pe care se afla construit imobilul, care a suferit mai multe modificari, dezmembrari, rectificari, etc.
Multumesc