avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate ancaoanaa

Activitate ancaoanaa

cum se invoca prescrierea unei datorii ca firma de recuperari creante sa nu ma mai streseze.au ajuns sa ma sune de cate 3-4 ori pe zi,pentru ca nu le raspund la tel.ce trebuie facut in aceasta privinta?
dar sa prescris sau nu datoria?ei zic ca nu ca sa prescris deoarece ei au cesionat dosarul doar anul trecut in 2011.eu stiu ca se prescrie suma de cand nu am mai facut absolut nici o plata.deci in cazul meu decmbrie 2008 ian si feb 2009
am 3 facturi de platit la o companie de telefonie,scadentele au fost in dec.2008,ianuarie si februarie 2009.eu de atunci de cand sau emis acele facturi nu am platit absolut nici un leu.firma de telefonie ma dat o firma de recuperatorii si mi-au spus ca ei au cesionat creantele de la firma de telefonie anul trecut in 2011.datoria mea sa prescris sau nu.
mau dat bancile in judecata.una anul trecut in martie si doua anul acesta.cat timp ma mai urmaresc?
au trecut mai bine de 3ani de cand nu am mai platit absolut nici un leu la rate.in mod normal sau prescris datoriile sau nu?cum pot afla daca sau prescris acele datorii?iar daca o banca ma dat in judecata ce se intampla cu acea rata pentu care ma dat banca in judecata?ma dat anul trecut in martie in judecata.
DECAND SE PRESCRIE DATORIA DE CAND EU NU AM MAI PLATIT RATA LA BANCA SAU DE CAND PE MINE RESPECTIVA BANCA MA DAT LA FIRMA DE RECUPERATORII?PENTRU CA CEI DE LA FIRMA DE RECUPERARII MI-AU SPUS CA DE CAND AU PRELUAT EI DOSARUL.AS DORII SA STIU SI EU
Răspuns la discuția rate banci
notificarea sau citatia trebuie sa vina din partea bancii sau a firmei de recuperare?de la banca eu nu am mai primit absolut nici o scrisoare sau vreun telefon.iar de la cei de la firma de recuperari numa telefoane.daca eu din luna februarie nu am mai platit nici un leu la rata nu ar trebui sa se prescrie datoria?

buna seara.am o intrebare daca in decurs de 3ani nu am mai platit nici un leu la rata la banca si aceea banca ma dat la firma de recuperatorii cand se va prescrie suma datorata?in judecata nu mau dat inca,dar ma tot suna o firma de recuperare.cei de la firma de recuperare au zis ca se va prescrie aceea suma la 3ani de cand au luat ei dosarul nu de cand nu am mai platit eu rata la banca.care este adevarul pana la urma?

editat scris cu majuscule
Răspuns la discuția rate banci
buna seara.chiar astazi am primit iara un tel de la firma de recuperare si ma instintau iara ca am o restanta de 2500lei,iar creditul meu a fost facut pentru suma de 5000lei si nu le-am mai platit din 2009.eu din 2009 de cand nu am mai platit nici un leu.datoria se prescrie decand eu nu am mai platit la banca sau decand banca le-a vandut firmei de recuperare creantele?pentru ca cei de la firma de recuperare mi-au spus ca ei au cumparat creantele de la banca anul trecut in noiembrie?este posibil asa ceva,sau este doar o minciuna de a celor de la firma de recuperare sa ma preseze sa le platesc?
Răspuns la discuția rate banci
aproape zilnic suna cei de la firmele de recuperatorii.in jedecata nu mau dat inca.desi au trecut mai bine de 3 ani de cand nu am mai platit nimic