avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate madalina2012

Activitate madalina2012

Cum as putea afla care sunt conditiile legale romanesti (medicina muncii) sau impuse de uniunea europeana in ceea ce priveste meseria de operator calculator? Ma refer la timpul neintrerupt de lucru, pauze, intervale? Imi doresc fff tare un raspuns, sa stiu care imi sunt drepturile. Multumesc!
Am gasit o HOTARIRE: Hotarirea Guvernului nr. 1028 din 9 august 2006 privind cerintele minime de securitate si sanatate in munca referitoare la utilizarea echipamentelor cu ecran de vizualizare
Art. 8
Angajatorul trebuie sa planifice sarcinile lucratorului astfel incat folosirea zilnica a ecranului de vizualizare sa fie intrerupta periodic prin pauze sau schimbari de activitate, care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare.
Dar durata pauzelor si daca se includ in timpii de lucru? Exista o alta reglementare legala?
Sunt functionar public vreau sa solicitat suspendarea raporturilor de serviciu in conformitate cu art.95 (2) . Depun cerere motivata cf. legii si trebuie sa respect termenul de 15 zile calendaristice? Sint sigura ca nu imi vor accepta suspendarea rap. de lucru nici cu 15 zile nici fara, Am o alta varianta pentru ca eu vreau sa plec imediat din ziua urmatoare? Ce alte posibilitati am?
Multumesc anticcipat!