avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 163 soluții astăzi
Forum Activitate simona201268

Activitate simona201268

Eleva clasa a XI-a, a nascut si doreste continuarea studiilor. Are dreptul mama elevei, care este angajata cu CIM, sa beneficieze de concediu medical si indemnizatie de concediu crestere copil? Daca da, va rog precizati conditiile si pasii care trebuie urmati. Multumesc.
Am angajat un absolvent de liceu in data de 01.10.2010. AJOFM-ul a aprobat conventia cu data de 07.02.2011. Pentru luna februarie si martie 2012 am depus documentele la AJOFM ca in fiecare luna pentru pontaj normal. A fost refuzata la plata subventia pe aceste luni. Este corect? Nu aveam dreptul la 18 luni de subventie incepand cu data de 07.02.2011?
Care este termenul de prescriere al unor facturi si ce documente trebuiesc intocmite, dar articole contabile?
Răspuns la discuția declaratia 205
multumesc
Discuție declaratia 205
Daca tot s-a modificat termenul de depunere a Declaratiei 101aferent 2011, D205 se declara tot la 29.02.2012?
Pentru un pensionar, administrator la o asociatie de proprieteri, pe langa impozit pe venit ce contributii trebuiesc retinute la sursa de catre asociatie? Dar pentru un salariat la o alta firma pentru care se retin si se vireaza toate contributiile aferente salariului?
Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Concedii medicale cod 14
Multumesc foarte mult.


Programul de contabilitate nu mi-a validat inregistrarea impozitului pe profit la trimestrul IV 2010 in bilantul contabil de la 31.12.2010 numai in declaratia 101. Nu am sesizat acest lucru decat dupa ce am primit o notificare de la finante ca exista diferente intre impozitul pe profit declarat in 101 si cel declarat in bilant. Ce trebuie sa fac in acest caz?
Discuție Infiintare SRL
Doresc sa infiintez un SRL cu doi asociati, sot si sotie, cu sediul social in apartamentul personal si punct de lucru in spatiul unei asociatii de proprietari. Am obtinur rezervarea de nume, am redactat un act constitutiv sub semnatura privata, am incheiat un contract de comodat intre SRL si cei doi soti. Mai trebuie acordul notarial de sediu social? Am facut totul degeaba pana acum? De luni pot inregistra firma on line? Unde?