avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale cod 14
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale cod 14

Am urmatoarea situatie:O persoana a revenit din concediu ingrijire copil cu data de 03.01.2012, iar din data de 04.01.2012 a intrat in concediu medical cod 14, fiind internata in spital la sectia oncologie.Care este baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate in acest caz? Sau poate cineva sa-mi spuna baza legala?
Cel mai recent răspuns: simona201268 , utilizator 19:27, 3 Februarie 2012
In mod sigur codul diagnosticului difera de la un certificat la altul si in acest caz , chiar daca medicalele sunt unul in continuarea celuilalt, baza de calcul a celui cu cod 14 este suma veniturilor ultimilor 6 luni, respectiv sumele lunare primite in concediul de crestere copil.
@simona

In cf. cu prevederile:

ART. 68Norme 60/32/2006:
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.#M4



ART. 69Norme 60/32/2006:
(1) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 68, se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 12 alin. (2) şi (4), veniturile care se iau în considerare sunt:

a) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
Multumesc frumos. As mai avea totusi o intrebare: Care ete dovada legala pentru indemnizatia lunara pentru ingrijirea copilului?Copii ale cupoanelor lunare de primire a indemnizatiei, sau trebuie solicitata o adeverinta de la Primarie?
Angajata va prezenta o adeverinta in acest sens,eliberata de catre Agentia de [Prestatii Sociale .
Multumesc foarte mult.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediu medical muc muc am fost in concediu pentru crestere copil de la 1 septembrie 2008 pana la 1 septembrie 2011. am lucrat luna septembrie 2011, iar in luna octombrie 2011 am fost ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie concediu medical stromelectro stromelectro Baza de calcul a indemnizatiei pentru concediu medical a unei persoane revenita din CIC , o constituie valoare neta lunara a indemnizatie lunare primite in ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil bolnav nicoletacarutasu nicoletacarutasu In data de 20 august 2012 am finalizat concediul de crestere si ingrijire copil iar azi ma vad nevoita sa apelez la cinci zile de concediu ingrijire copil ... (vezi toată discuția)