Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale cod 14
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale cod 14

Am urmatoarea situatie:O persoana a revenit din concediu ingrijire copil cu data de 03.01.2012, iar din data de 04.01.2012 a intrat in concediu medical cod 14, fiind internata in spital la sectia oncologie.Care este baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate in acest caz? Sau poate cineva sa-mi spuna baza legala?
In mod sigur codul diagnosticului difera de la un certificat la altul si in acest caz , chiar daca medicalele sunt unul in continuarea celuilalt, baza de calcul a celui cu cod 14 este suma veniturilor ultimilor 6 luni, respectiv sumele lunare primite in concediul de crestere copil.
@simona

In cf. cu prevederile:

ART. 68Norme 60/32/2006:
Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează, conform legii, contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.#M4

ART. 69Norme 60/32/2006:
(1) În situaţia în care la stabilirea celor 6 luni din care, potrivit prevederilor art. 68, se constituie baza de calcul a indemnizaţiilor se utilizează perioadele asimilate stagiului de cotizare prevăzute la art. 12 alin. (2) şi (4), veniturile care se iau în considerare sunt:

a) indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv indemnizaţia pentru creşterea copilului cu handicap cu vârsta cuprinsă între 3 şi 7 ani, potrivit Legii nr. 448/2006, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
Multumesc frumos. As mai avea totusi o intrebare: Care ete dovada legala pentru indemnizatia lunara pentru ingrijirea copilului?Copii ale cupoanelor lunare de primire a indemnizatiei, sau trebuie solicitata o adeverinta de la Primarie?
Angajata va prezenta o adeverinta in acest sens,eliberata de catre Agentia de [Prestatii Sociale .
Multumesc foarte mult.