avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate valeriu_ionescu

Activitate valeriu_ionescu

Cind m-am exprimat ca este nevoie de seminte si de o bere, nu m-am gandit ca persoanele respective sa vina cu sticla in sacosa. Eu voi fi aprovizionat cu acestea, dar, legea imi da voie sa le vand la randul meu ? Nu-mi trebuie sa am o firma , fie ea cat de mica? Conditii igienico-sanitare ? Cine imi garanteaza ca nu voi avea un control insotit de o amenda care sa-mi treaca de faceri de bine ?
La parterul casei ,inca nemobilat, pe perioada Campionatului European de fotbal,as vrea sa organizez vizionarea meciurilor cu toti prietenii, numarul lor , ridicandu-se la circa 20-25 de persoane. Si cum ,meci fara <bomboane agricole > si o bere, nu este meci , am intrebarea , daca,legal vorbind, pot initia aceste seri fotbalistice si ce conditii trebuiesc indeplinite.
Va multumesc
Discuție vanzare casa
Am o casa de vanzare iar cumparattorul nu are toti banii, exista vreo varianta legala de a plati diferenta in rate lunare? Exista vreun risc ca , cumparatorul sa fie la un moment dat in imposibilitate de a-si plati ratele si implicit sa raman pagubas?
Multumesc