avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Activitate konig

Activitate konig

Răspuns la discuția Plata fractionata factura
simonaoprica a scris:

Nu.Poate face o singura plata pana la 5000 lei.Diferenta se plateste prin banca.


Atunci emit doua facturi de 4500 lei fiecare, cu date diferite si incasez in numerar. Se poate?
Am emis o factura in valoare de 9000 lei, beneficiarul poate sa o plateasca in doua transe de cate 4500 lei fiecare? Am contul bancar blocat si trebuie sa incasez in numerar.
Am o nelamurire: in mai 2009 tatal meu, care avea 79 ani, a contractat un imprumut la o banca cu doi giranti, tot pensiunari, pe 3 ani, adica pana in iunie 2012. Ratele au fost platite la timp. Tatal meu a decedat in ianuarie 2010 si am fost la banca sa intreb ce se intampla cu creditul contractat. Mi s-a raspuns ca trebuie sa-l achit eu, daca nu vreau sa puna poprire pe pensiile girantilor. Am achitat ratele la timp, mai am luna viitoare ultima rata, dar nu-mi place ca trebuie sa achit niste rate pe numele unei persoane decedate. Cei de la banca mi-au spus ca nu pot schimba contractul si mergem asa cu titular de contract o persoana decedata. Intrebarea mea este: am auzit ca ar fi o lege precum pensionarii care au contractat un credit si ulterior un decedat, nici girantii si nici urmasii lor nu sunt obligati sa achite creditul.
Răspuns la discuția Firma inactiva-activare
Este trecuta ca inactiva din oct. 2011
Am o firma infiintata in noiembrie 2007, ultima balanta a fost depusa in iunie 2008, fara activitate si din octombrie anul trecut este trecuta inactiva. Are datorii la stat de 5300 lei si vreau sa o reactivez. Precizez din nou ca nu are activitate. Ce trebuie sa fac? Dupa ce o aduc la zi cu toate actele si le depun la Fisc, trebuie neaparat sa platesc si datoria? Sau ea ramane si o pot plati pe parcurs? Vreau sa incep o activitate si nu pot din cauza asta.