Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Nelamurire contract de credit.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Nelamurire contract de credit.

Am o nelamurire: in mai 2009 tatal meu, care avea 79 ani, a contractat un imprumut la o banca cu doi giranti, tot pensiunari, pe 3 ani, adica pana in iunie 2012. Ratele au fost platite la timp. Tatal meu a decedat in ianuarie 2010 si am fost la banca sa intreb ce se intampla cu creditul contractat. Mi s-a raspuns ca trebuie sa-l achit eu, daca nu vreau sa puna poprire pe pensiile girantilor. Am achitat ratele la timp, mai am luna viitoare ultima rata, dar nu-mi place ca trebuie sa achit niste rate pe numele unei persoane decedate. Cei de la banca mi-au spus ca nu pot schimba contractul si mergem asa cu titular de contract o persoana decedata. Intrebarea mea este: am auzit ca ar fi o lege precum pensionarii care au contractat un credit si ulterior un decedat, nici girantii si nici urmasii lor nu sunt obligati sa achite creditul.
Nu exista o asemenea prevedere. Daca pensionarul nu avea o asigurare pt acest credit, banca recupereaza de la giranti ( pt ca exista ) ca recupereaza mai repede, iar girantii se pot indrepta impotriva mostenitorilor pt a-si recupera paguba.
Cine accepta mostenirea , plateste si pasivul ei ( datoriile defunctului)

Acum ati platit banii vi i-au luat in contul decedatului, problema va fi cand veti dori sa inchideti contul. ca nu sunteti titular.
Ati avea nevoie de certificatul de mostenitor
gi-jane2, moderator