avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 255 soluții astăzi
Forum Activitate mrbal

Activitate mrbal

Răspuns la discuția PFA nou infiintat
Multumesc pentru raspunsuri.
la 2- cifra de afaceri de 300000lei anual sau per total?
6. am un cont dedicat PFA ( pe care nu il voi folosi altfel) dar e pe persoana fizica. Nu e ok?
9. trebuie sa mai depun alte cereri, declaratii in plus?
Buna ziua,
Am infiintat un PFA , cod 8552 , predau lectii de muzica la o scoala,
Am incercat sa sistematizez pasii pe care ii voi avea de facut si va rog sa imi spuneti daca/ ce e corect.
1.- sediu social e acelasi cu domiciliul, dar nu sunt proprietar. Influenteaza cu ceva impozitul pe imobilul respectiv? La aceeasi adresa mai sunt un SRL si o asociatie, cu asociati parintii mei. Reprezinta aceasta o problema? la impozitul pe imobil sau la numarul de firme/ imobil. Mentionez ca eu nu voi desfasura activitate la sediul social.
2.- Cum se alege sau cine alege daca voi fi platitor de TVA sau nu? Trebuie depusa o cerere in acest sens?
3.- depun declaratia pentru venit estimat pentru 2019 odata cu cea de venit pentru 2018
4.- cumpar facturier, chitanta, registru sau pot sa apelez la un serviciu online de facturare si nu mai am nevoie de toate acestea?
5.- fac stampila sau nu e nevoie daca fac facturi online?
6.- semnez contractul cu scoala unde predau si fac factura. Pot sa incasez in contul meu personal? Am un cont pe care as vrea sa il folosesc pentru PFA, dar e pe persoana fizica. Il pot asocia la factura PFA?
7.- ce cheltuieli pot sa deduc?
8.- la venitul global 2018 trebuie inclusa si Bursa de merit de la facultate?


Va multumesc pentru intelegere si atentie si as aprecia raspunsurile dvs.
Răspuns la discuția Semnatura electronica
Buna ziua,
Am un PFA nou infiintat pentru a preda chitara la o scoala. In 2018 am avut venituri din activitati independente (Credidam UCMR) si in fiecare an depuneam declaratia pentru venit global la ghiseu.
Am fost la ANAF dupa ce am ridicat PFA-ul de la Registru si au spus ca declaratia unica se depune doar online.
Acum trebuie sa fac cont online pe persoana fizica si declar venitul pe anul trecut si un estimat pe anul asta in care includ si venitul din PFA? Sau fac un cont pentru PFA si unul pentru persoana fizica?
Ce trebuie sa declar la ANAF pentru PFA? Mentionez ca nu e un venit constant. Venitul anual este sub salariul minim/ economie. Vreau sa fac factura online si sa incasez in banca. Mai trebuie stampila?
Multumesc
Răspuns la discuția Asociatie nonprofit- scoala
george_neagu a scris:

Taxa la cursuri nu poate fi cotizatie. Cu respectivii profesori puteti face contract de munca sau contracte de prestari servicii.


daca elevii devin membrii ai asociatiei si platesc cotizatie lunara? profesorii nu pot fi sponsorizati?
Răspuns la discuția Asociatie nonprofit- scoala
daca am efectua aceasta activitate pe SRL si o ora ar fi 60 roni din care prof ar primi 30 ( din care ar mai plati impozit apoi), si scazand TVA, impozit, noi am ramane cu 8 roni pe ora pentru cheltuieli cu instrumente, curent electric, apa, incalzire, ceea ce este foarte putin si atunci nu stiu daca are rost efortul; de aceea ne gandeam ca a desfasura aceasta activitate pe asociatie, ar fi cat de cat justificata, dar in momentul in care aceasta activitate devine comerciala si pe asociatie, atunci iar intervin alte taxe, TVA, impozit...
Răspuns la discuția Asociatie nonprofit- scoala
Asociatia este deja infiintata, are trei membrii fondatori. Momentan aceasta a primit diverse sume pentru activitatea muzicala a unor artisti care apoi au fost sponsorizati de catre asociatie prin contracte de sponsorizare.
Am vrea sa deschidem aceasta scoala de muzica prin care mai multi copiii vor putea primi ore de muzica pentru instrumente de la diversi profesori. Spatiul exista. Momentan incercam sa ne lamurim cum este legal de a incasa sumele de la copii si de asemeni de a plati profesorii.
Ar mai trebui si alte autorizatii de functionare?
Răspuns la discuția Asociatie nonprofit- scoala
george_neagu a scris:

Puteti sa infiintati un ong iar acele cursuri vor fi considerate ca activitate economica, cu tot ce presupune asta din punct de vedere fiscal (”organizatiile nonprofit sunt scutite de la plata impozitului pe profit si pentru veniturile din activitati economice realizate pina la nivelul echivalentului in leia 15.000 euro, intr-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutit de la plata impozitului pe venit”. Ca urmare avem:
- veniturile din activitatile impozabile sunt de 10% din valoarea veniturilor neimpozabile;
- veniturile din activitatile impozabile ce depasesc plafonul de 15.000 euro").


va multumesc pentru raspuns,
am inteles ca daca activitatea de scoala nu depaseste 10% sau 15.000 Euro din totalul activitatii asociatiei nu se plateste impozit pe profit si TVA.
elevii pot plati orele ca si cotizatii? ei fiind membrii? pot fi cotizatiile diferite pe luna sau de la elev la elev?

o zi buna
Se poate ca o asociatie nonprofit sa aiba activitate de instruire elevilor -scoala ( conform actului constitutiv) ?
Membrii elevi pot plati sume lunare diferite ca si cotizatii?
Membrii profesori cum pot fi retribuiti?
Asociatia nu desfasoara activitate de comert , deci nu este platitoare de TVA si impozit. De asemeni exista o suma maxima , dupa care asociatia va deveni platitoare de TVA si impozit?
Va multumesc