avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Activitate americanux

Activitate americanux

Buna ziua, imi trebuie un extras CF dar nu cunosc decat adresa imobilului, Pot si cum se procedeaza?
Am inteles...curios atunci...mi-e nu imi apare pe fluturas impozitul pe salariu...de aceea nu am zis ca e spor...probabil trebuie sa studiez legea 448/2006 si sa vad daca sunt precizate exact facilitatile fiscale...multumesc frumos
Spor sau scutire de impozit?
Buna ziua, sunt persoana cu dizabilitati si ma confrunt cu o situatie in necunstinta de cauza si as dori o lamurire daca se poate. In urma maririi de salariu (intrare in grupa de vechime 15-20 ani) in contract scrie din ce este format salariul si la un punct este specificat sporul de handicap care ramane acelasi cu nivelul din decembrie (probabil e in legatura cu inghetarea sporurilor etc) dar eu stiam ca acesta reprezinta un procent, scutire de impozit nicidecum un spor! Multumesc
Multumesc frumos
Buna ziua. La inceputul anului in MO 57/22.01.24 parca, HG 39/2024 spune ceva de decontul transportului in administratia locala. Este aplicabil? Este aleatoriu? Depinde de institutia publica?Multumesc
Contributiile sociale. Exista vreun act legislativ care specifica plata bugetelor de stat? Concret, am bani dar vreau sa platesc altceva decat contributiile la stat la care sunt restant cu 4 luni!
Avand in vedere ca atributiile din fisa postului se regasesc la art.5 lit y) si art 370 alin. (1), (2), (3) lit e) din OUG nr 57/2019 privind Codul administrativ si la art 370 alin (4) se precizeaza ca ”stabilirea posturilor in regim de functie publica este obligatorie, in masura in care sunt indeplinite activitati prevazute la alin (1)-(3) ce ar trebui sa faca institutia? Nu ar trebui transformat automat postul?
Buna ziua. Exista in legislatia romaneasca o prevedere in care este stipulata obligativitatea angajatorului de a deconta ochelari/consultatie/tratament? Multumesc
Sector de stat, direcție de asistență socială, personal contractant, casier
Am verificat anexa 8... Nu am găsit nimic de sporuri.... Mulțumesc oricum